Većina nas uživa u toplom vremenu, međutim, toplo vrijeme zna donijeti i neke probleme. Jedan od njih je i povećan rizik za gljivice na nogama, jer takvim infekcijama pogoduju toplota, vlažnost i znojenje stopala. Sve to nekako ide uz toplo vrijeme.
Šta je dobro znati kako bismo izbjegli gljivice na nogama?
Pored toplote, vlažnosti i znojenja, razvoju gljivičnih infekcija doprinose i bolesti krvnih sudova nogu, ali i loša lična higijena. Statistike pokazuju da je broj oboljelih od gljivica u porastu, čak i u sredinama sa visoko razvijenom opštom i zdravstvenom kulturom.
Najčešće se javljaju gljivice na stopalima (naročito ukoliko nosite gumenu obuću). Zatim gljivice na preponama, a često i na kosmatom dijelu glave (ovo posljednje se najčešće dešava u internatima, vrtićima i kod sportista). Ali i gljivično oboljenje noktiju nije rijetko. Gljivice mogu napasti dlaku, kožu i nokte.
Gljivična oboljenja su, kao što znate, veoma zarazna. Prenose se fizičkim kontaktom, direktno sa oboljele na zdravu osobu, ili indirektno (preko kupatila, bazena, pribora za brijanje, četki, češlja, kape, jastuka, obuće, odjeće, čarapa).
Koliko će gljivična infekcija uopšte biti uočljiva, zavisi od vrste uzročnika, lokalizacije, životne dobi oboljelog. Ukoliko je uzročnik gljivica koja napada i životinje, intenzitet upale kod čovjeka će biti buran a samim tim i oboljenje će biti uočljivije. Ukoliko je uzročnik gljivica koja napada samo čovjeka, upala će biti manje vidljiva, čak se može desiti i da simptomi izostanu i da zaražena osoba čak i ne zna da je zaražena, pa se tako infekcija prenosi, a zaražena osoba se ne liječi.
Još jedna nezgodna stvar kod gljivica je vrijeme inkubacije. Naime, od trenutka zaraze do ispoljavanja bolesti može proći i više mjeseci, a da je u tom periodu nemoguće dokazati prisustvo gljivica. U otpadnim, orožalim dijelovima kože gljivica može preživjeti veoma dugo, na drvenim rešetkama u kupatilu čak i nekoliko godina. Na, recimo, vunenim čarapama gljivica može preživjeti čak i nekoliko pranja, pa je moguće širenje infekcije unutar porodice.
Kako možemo liječiti gljvice na nogama
Gljivična oboljenja uglavnom se liječe lokalnim nanošenjem tečnosti, krema i masti, a nekad se uz to primjenjuju i oralni lijekovi. Liječenje uglavnom traje prilično dugo (nekoliko mjeseci) i neophodna je strpljivost i upornost, ljekara i pacijenta.
Naravno, najbolje je spriječiti zarazu, a za to je najbolje pravilno ponašanje. Ne ići bos na bazen ili u javna kupatila, ne koristiti tuđu obuću, ne razmjenjivati sportske gaćice sa drugima, što rjeđe nositi gumenu obuću, ne dodirivati pse i mačke lutalice, te izbjegavati kontakt sa potencijalno zaraženim osobama.
Također, kako bi se izbjegle gljivice na nogama, treba se potruditi da se što manje znoje stopala, da se redovno održava higijena noga te da u odjeći bude što manje sintetike.
Gljivice na nogama možete liječiti sodom bikarbonom. U lavor naspite tople vode, dovljno da potopite noge do članaka. Zatim dodajte dvije supene kašike sode bikarbone. Dobro promiješate, zatim potopite stopala u vodu. Stopala držite u vodi najmanje pola sata, a kuru ponavljajte svaki dan. Soda bikarbona na gljivice na stopalima djeluje jako dobro.
Probala sam svasta, a vrlo brzo…za tri meseca izlecila sam sa Canesten rastvorom i nije skupo