Počinjemo ih primjećivati tek kad promijene boju, odnosno, pojave se kao crne mrlje na našim zidovima. Postoji preko 10 tisuća vrsta plijesni i gljivica, no samo nekoliko stotina pronalazimo u stambenim prostorijama. Gljivice, plijesan i vlažne mrlje na zidu, nastaju uslijed kondenzacije vodene pare, često su štetne pojave u stambenim prostorima. Za razvoj tih mikroorganizama potrebni su vlaga na unutarnjim površinama zidova i zrak koji ne struji.
Gljivice na zidu nestaju uz ovo prirodno sredstvo
Varikina (izbjeljivač) je pravo rješenje protiv plijesni i gljivica na zidu. Mnogi su odustali od ovog načina uklanjanja plijesni jer “za njih nije dalo rezultate”. Treba znati da varikinu treba ostaviti da djeluje i nekoliko sati kako bi se uklonile gljivice i plijesne, a još će bolje djelovati u kombinaciji s vatom. Kuglice vate natopite izbjeljivačem i stavite na mrlje od plijesni. Najbolje je da ostavite preko noći. Ujutro je potrebno to područje isprati vodom.
Ako to radite u spavaćoj ili dječjoj sobi, okrenite postupak. Napravite to ujutro i držite do večeri uz dnevno prozračivanje prostorije. Nikako ne prekrivajte zidove zidnim tapetama kako biste skrili problem. Ljepilo za tapete odličan je izvor hrane gljivicama i možete napraviti samo još goru stvar.
Nerijetko silikonske fuge u kupaonici postanu crne. Tada je najbolje ukloniti silikon u potpunosti, dezinficirati alkoholom ili izbjeljivačem i ponovno nanijeti silikon na to područje.
Eterična ulja protiv plijesni i gljivica na zidu
Ako ne želite koristiti izbjeljivač, već neke prirodne načine, poput eteričnih ulja, evo recepta.
Jednu kašiku eteričnog ulja eukaliptusa pomiješate sa kašikom metilnog alkohola i dvije šoljice vode. Poprskate i ostavite da se osuši. Ili, kašiku eteričnog ulja čajevca pomiješate sa čašom vode i poprskate na površinu koju želite očistiti.
S obzirom na to da čajevac ima dokazana antivirusna, antibakterijska i antifungalna svojstva, ovo eterično ulje odličan je izbor i u borbi protiv plijesni, gljivica na zidu.
Možete pomiješati i 20 kapi ekstrakta sjemena grejpfruta i dvije šoljice vode. Postupak je isti. Poprskajte i ostavite da se osuši.
Soda bikarbona i ocat protiv plijesni
Jedna od najučinkovitijih metoda za čišćenje, kombinacija sode bikarbone, octa i vode učinkovita je i kod ovih problema. Pomiješate istu količinu octa i vode, dodajte sode bikarbone tako da dobijete pastu i nanesite na zahvaćena područja. Kada se osuši, sastružite.
Zidna boja protiv gljivica
Prvi korak
Odstranjivanje plijesni – zaražene unutarnje zidne i stropne površine najprije dobro obrišete mokrom krpom
Drugi korak
Dezinfekcija zaraženih površina – osušene površine premažemo razrijeđenim proizvodom ALGICIDE Plus (ALGICIDE : voda = 1 : 5). Proizvod nanosimo u 1 sloju, za jače zaražene površine preporučujemo dvoslojni nanos u razmaku 8 do 12 h.
Treći korak
Bojanje – nakon 8 do 12 h, kad su površine potpuno suhe, počnemo s bojanjem. Preporučujemo upotrebu specijalne unutarnje zidne boje protiv gljivica, koja sprječava pojavu novih plijesni.