“Gnojno oko” najčešće se nadovezuje na “crveno oko“. Gnoj u sluznici oka stvaraju uzročnici gnojenja, a to su posebne vrste bakterija.
Gnojna upala oka zarazna je bolest i može se prenijeti od čovjeka na čovjeka, tj. od bolesnoga oka na zdravo oko. Najčešće se prenosi rukama i upotrebom zajedničkih ručnika.
Gnoj se najčešće sakupi u kutovima oka. Očni kapci, uglavnom ujutro, budu slijepljeni sasušenim gnojem, tako da se koji put “jedva otvore oči”. Neki uzročnici stvaraju vrlo velike količine gnoja, tako da gnoj upravo curi iz oka. Takvu upalu mogu izazvati bakterije koje u čovjeka izazivaju bolesti pod nazivom gonoreja, triper.
Gnojno oko
Gnoj sa spolnih organa najčešće se prenese rukama na oko, tako nastaje gonoreja oka, koje je nekoć bila najčešći uzrok sljepoće, zaraza je nastala u novorođenčeta koje se zarazilo za vrijeme rađanja od svoje majke. Nakon ukapavanja kapljiva u oči novorođenčeta, ta bolest kao uzrok sljepoće više nema nikakvo značenje.
Svaka gnojna upala oka obavezno zahtijeva liječnički pregled i liječenje. Pravovremeno započeto liječenje u potpunosti sprečava sve komplikacije koje mogu nastati ako se bolest ne liječi.
Da bi se spriječilo “gnojno oko” valja ispunjavati osnovne higijenske propise:
– Ne upotrebljavajte ručnik koji je koristila neka osoba!
– Ne trljajte oči rukama!
– Redovito perite ruke!
– Potrebna je velika opreznost ako negdje na tijelu postoji gnojni proces.
– Uzročnik se vrlo lako prenese na sluznicu oka.
Gnojno oko prirodni lijek
Za liječenje svih očnih problema, na raspolaganju vam je biljka Vidac (Euphrasia officinalis), svježi sok od biljke ili sušeni vidac. Od svježeg soka možete napraviti prirodne kapi za oči ili ga iskoristiti za obloge.
Prirodne kapi napravite na sljedeći način: svježi sok od vidca razrijedite destiliranom vodom i nakapajte po dvije kapi u oko.
Drugi način je priprema čaja kao kupke za ispiranje oka ili za obloge. Pola čajne žličice suhe biljke prelijte s 2 dcl kipuće vode i ostavite da odstoji 1-2 minute. Procijedite i mlakim čajem ispirite oči 2-3 puta na dan.
Od mlakog čaja možete napraviti i obloge. Ostavite ih na očima oko 5 minuta, dok ne primijetite da se oblog osušio.
>>Kako nedostatak vitamina A utječe na naš vid?
Prirodni lijek za ječmenac
Krompir – najprije ga operite, ogulite i izrežite na kriške, a potom direktno stavite na ječmenac. Možete ga naribati i stavite u gazu kojom ćete potom prekriti inficirani kapak. Krumpir je odličan lijek za ovu boljku, jer djeluje protuupalno.
Prirodni lijek za ječmenac je bjelanjak. Stavite ga na čistu pamučnu tkaninu, pa privijte na oko. Ostavite 20 minuta i onda isperite. Isti postupak možete primijeniti s tvrdo kuhanim jajetom.
Krastavac – Zahvaljujući vitaminima K, C, B1, kao i kaliju i biotinu, svježe narezani kolutići ovog povrća ublažit će iritaciju oka i nakon trećeg obloga, eliminirat će čmičak.