Opis biljke: Gorčica crna jednogodišnja je biljka razgranate stabljike što doseže visinu više od 1 metra. Listovi su s peteljkom, cjeloviti ili različito izrezani. Gornji su listovi glatki, dok su donji manje dlakavi. Na vrhu stabljike i njenih grana razvijaju se sitni žuti cvjetovi u obliku grozda. Komuške su dugačke 2 do 2 1/2 cm i priljubljene su uz stabljiku. U njima se nalaze sjemenke tamno-crvene do crveno-crne boje.
Stanište: Crna gorčica nalazi se kao poludivlja na obalama rijeka i šljunčanim i pjeskovitim mjestima. Uzgaja se na tlu bogatom humusom.
Ljekoviti dio biljke: za lijek se sabiru zrele komuške iz kojih se vadi sitno sjeme tamnosmeđe do crveno-crne boje.
Ljekovito djelovanje: U gorušičinom sjemenu nalazi se otprilike 25 posto ulja. U manjim količinama gorušica, pospješuje izlučivanje probavnih sokova i primanje hranjivih tvari. Prevelike količine nisu preporučljive jer mogu uzrokovati nadražaj i upalu želuca i crijeva, a u žena još i smetnje u menstruaciji te upalu jajnika. Gorušičino ulje izlučuje se bubrezima i djeluje na izlučivanje mokraće, a veće količine mogu izazvati nadražaje bubrega i smetnje kod izlučivanja mokraće. Najučestalija upotreba crne gorčice ili gorušice je izvana, u obliku tzv. gorušičinog tijesta ili paste. Kao sredstvo za nadražaj kože tijesto, prije svega, djeluje intenzivno na cirkulaciju krvi. Pasta je izvanredno ljekovita jer prodire duboko u tkivo te potiče izmjenu tvari i u dubljim dijelovima tijela. U tom smislu gorušičina pasta upotrebljava se kod akutnih upala zglobova i živaca, upale pluća, kod jakog bronhitisa, upale porebrice, hripavca, iscrpljenosti, smetnji u cirkulaciji krvi, upale žučnog mjehura, bubrežnih grčeva, angine pectoris, nadimanja u želucu i crijevima te kod kronične začepljenosti.