Drvo gorke naranče raste divlje u zapadnim dijelovima Indije, istočnoj Africi i na Himalajima, a kultivirano u Indiji i zemljama Sredozemnog basena. U Engleskoj se gorka naranča upotrebljava za proizvodnju marmelade. Ulje gorke naranče prerađuje se u parfeme, esencije i bombone.
Plodovi su zelenkasto žuti i sitni. Koristi se njena korica, od koje se pravi oranžeat, to jest kandira se, pošto joj je sok gorkasto-kiseo i nije za upotrebu. Eterično ulje, kojeg ima oko 1,25 %, sastoji se od d-limona, estera, fenolena i aldehida i ima gorak ukus. Ostali sastojci kore su glukozidi, aurantiamarinska kiselina i tanin.
Oranžeat se pravi od raspolovljenih plodova koji se uvoze usoljeni. Pošto se osole i prokuhaju, korice se oslobađaju mesnatog ploda i koštica i pod pritiskom kandiraju u rastvoru šećera sve jace koncentracije. Gotovi oranžeat često se još i glazira. Ukus mu je aromatično gorak i sladak i narančast je. Upotrebljava se za domaće kolače, slatka jela i bombone. Nekandirana korica gorke naranče upotrebljava se u industriji likera za aromatiziranje nekih biljnih i gorkih likera. Jedna podvrsta gorke naranče, kurasao, osnovni je sastojak kurasao-likera.
Gorka naranča kao lijek
U tradicionalnoj kineskoj medicini koristi se za liječenje bolova u grudima, stimuliranje varenja i poboljšanje cirkulacije i funkcije jetre. Narodna medicina na Zapadu koristi je za poboljšanje varenja i cirkulacije. Njeni aktivni sastojci su sinefrin, hesperidin, hordenin, oktopamin i tiramin. Iako je sinefrin sličan efedrinu, koji je poznat kao neurostimulans, gorka naranča nema to svojstvo. Smatra se da stimuliše metabolizam masnoća bez negativnih sporednih efekata na kardiovaskularni sistem koje ima efedrin. Pored toga, poboljšava iskašljavanje, ima laksativno dejstvo, smanjuje nadimanje, snižava povišen pritisak.
Gorka naranča je puna vitamina i minerala. Kao i ostali citrusi, sadrži mnogo vitamina C, pa je dobra za liječenje skorbuta, kao i za tretman malokrvnosti kod kojeg je potrebno obezbjediti vitamin C za bolju apsorpciju željeza. Pomaže čišćenju krvi, a ima izvještaja i da je rastvorila kamen u bubregu. Smatra se i da je u stanju da “razbije” tumore. Jedino trudnicama se savjetuje oprez kod korištenja gorke naranče. Pošto smiruje nerve, preporučuje se kod nesanice.
Gorka naranča mršavljenje
Klinička istraživanja potvrdila su da proizvodi za mršavljenje koji sadrže gorku naranču imaju učinkovito pomoćno djelovanje na mršavljenje. Riječ je o djelatnom sastojku sinefrinu, koji je alkaloid građe slične poznatom epinefrinu, koji pokazuje lipolitičko djelovanje u masnim stanicama, ali samo u visokim dozama, i štetnu nuspojava je tendencija povišenja krvnog tlaka. Sinefrin dosad nije pokazao ozbiljne nuspojave. (Fugh-Berman 2004)
Brojna istraživanja rade se u potrazi za najboljim termogenim suplementom, a koji neće pokazivati štetne nuspojave. Tako se najpoznatija i najjača, ali ujedno i najopasnija termogena tvar efedrin (alkaloid) našla van preporuka i sredstava za mršavljenje, a bilo je čak i smrtnih slučajeva kod predoziranja. Sinefrin iz gorke naranče se pokazao kao dobitni zamjenik. Naime, studije su pokazale da proizvodi na bazi gorke naranče povećavaju metabolizam, a time i očituju termogeno djelovanje, pa su tako najbolja zamjena za neprežaljenu i opasnu efedru poznatu i kao Ma huang. Preuss 2002
Eterično ulje gorke naranče
Gorka naranča je sjajan primjer kako se iz jedne biljke mogu dobiti tri različita eterična ulja: tiještenjem usplođa dobiva se eterično ulje gorke naranče, destilacijom listova petit grain gorke naranče, a destilacijom cvjetova dragocjeni neroli. Eterično ulje gorke naranče djeluje tako što potiče probavni sustav i cirkulaciju, te smiruje i opušta, te pruža dobro raspoloženje i optimizam.
Metoda liječenja etričnim uljem je ta da pomaže kod: otežana probava, nadutost, slab apetit, grč kod gastritisa, usporena cirkulacija; nervoze, tjeskobe, izrada parfema itd. Pomaže kod usporene cirkulacije, kod otežane probave (tonik probavnog sustava) i smanjenog apetita.