Neko se vrijeme gospin plašt nije cijenio samo zbog ljekovitosti nego i zbog čudesne snage koju je navodno imao. Alkemičari su se nadali da će s pomoću rose koja se u kapljicama skupljala na listovima te biljke neplemenite kovine pretvorili u zlato. U knjigama o ljekovitom bilju iz 16. stoljeća gospin plašt se cijenio kao najbolji lijek za rane i ženske bolesti, naročito kod tegoba s menstruacijom, a takva se primjena očuvala do danas.
Zahvaljujući mnoštvu tanina ima gorak ukus, ali i moćno antiupalno i antibakterijsko dejstvo. Cvijeta od maja do augusta. Bere se list u doba cvatnje, ali i cijela biljka i dobro je osuši. Bez mirisa je, a okus je blago trpak i gorak.
Različite vrste rastu na livadama, pašnjacima i kamenitim tratinama na rubovima šuma, naročito u gorskim i planinskim dijelovima.
Gospin plašt
Raste nešto više od desetak vrsta gospina plašta, koje razlikuju samo stručnjaci. U svrhu liječenja tačno određivanje i nije potrebno jer sve vrste sadrže slične aktivne tvari. U farmaceutskoj se literaturi pod nazivom gospin plašt (Alchemilla vulgaris L.) nalazi više različitih vrsta. U Švicarskoj se najviše cijene vrste s dlanasto razdijeljenim listovima koje kod nas rastu u planinskom pojasu.
Zahvaljujući iznimnoj popularnosti u narodnoj medicini, gospin je plašt razmjerno neistražen. Glavni su sastojci trjeslovine katehinskog tipa, različiti flavonoidi, ponešto gorkih tvari i saponina te manje količine hlapiva ulja.
Djeluje kao adstringens i blago opušta grčeve (spazmolitik). Zbog spazmolitičkog djelovanja upotrebljava se za želučane i crijevne bolesti, naročito za proljev.
Preporučuje se i za ženske bolesti, posebno za prejako mjesečno krvarenje. Djeluje kao odličan regulator hormona, podstiče rast progesterona i dovodi do urednije menstruacije, što je vrlo bitno kod pokušaja začeća. Također, efikasno skida kilograme i pomaže kod policističnih jajnika.
Najnovija naučna istraživanja pokazuju da gospin plašt (virak) sprečava rast mnogih vrsta bakterija uključujući stafilokoku – bakteriju koja je postala otporna na mnoge antibiotike. Smatra se da virak ima i antivirusna svojstva.
Gospin se plašt još češće koristi izvana, kod upala u usnoj šupljini i ždrijelu, za ispiranje rana i mjehurastih kožnih ekcema. Neki ga posebno preporučaju u obliku sjedećih kupelji ili za ispiranje kod bijelog pranja.
Gospin plašt čaj
Dvije čajne kašikice biljke prelijemo vrućom vodom i ostavljamo da odstoji 10 minuta. Pijemo do tri šoljice uvijek svježe pripremljenog čaja na dan.
Protiv proljeva, naročito krvavog, upotrebljava se čaj koji se priprema tako da se 10 g biljke popari s 2 dl kipuće vode, ostavi stajati 5 minuta i procijedi. Pije se 3 puta dnevno nakon jela.
Kupelji: Za sjedeću kupelj spravljamo mješavinu od gospinog plašta, hrastove kore, preslice i zobene slame. 50-60 g mješavine stavljamo u 1 litru hladne vode, grijemo do vrenja i ostavljamo da stoji 10 minuta. Iscrpinu dodajemo sjedećoj kupelji.
Upotreba u veterini: Kao i sve vrste droga s trjeslovinama, gospin plašt koristimo za čišćenje rana i drugih kožnih bolesti. Osušeni gospin plašt u sijenu okrjepljuje životinje i jača njihovu otpornost.
Nuspojave: Kod ove razmjerno blage i ljekovite biljke ne očekuju se nuspojave. Vrlo je prikladna za djecu.