Na pijace je najzad stiglo domaće crno grožđe, pa sa tezgi mame mirisni grozdovi nevjerovatne slasti. Osim što je ukusno, grožđe za zdravlje je veoma korisno pa se preporučuje svima, naročito osobama koje pate od kardiovaskularnih oboljenja.
Kožica grožđa sadrži kvercetin, supstancu koja reguliše nivo holesterola u krvi i smanjuje rizik od srčanog udara, a obiluje i polifenolima i taninom, materijama koje sprečavaju pojavu raznih tumora.
Najveći broj korisnih sastojaka nalazi se u opni i sjemenkama crnog grožđa, pa se smatra da je odlično za detoksikaciju. Grožđe, osim toga, sadrži i oko 17% prirodnih, lako svarljivih šećera, koji brzo nadoknađuju utrošenu energiju. Međutim, zbog visokog sadržaja šećera ovo voće se ipak ne preporučuje dijabetičarima. Postoji niz razloga zašto je grožđe za zdravlje dobro i zašto treba biti dio vaše svakodnevne prehrane.
Drožđe za zdravlje
Bijelo i crno grožđe obiluju vitaminima B grupe, kao i vitaminima A i C ali zato sadrže veoma malo bjelančevina i masti. Kao što crno grožđe sadrži više korisnih materija za ljudski organizam od bijelog, tako je i crno odnosno crveno vino, zdravije od bijelog. To najbolje pokazuje činjenica da jedna čaša crnog vina ima antioksidantnu vrijednost kao 12 čaša bijelog ili kao 20 čaša soka od jabuke.
Za zaštitu srca i krvnih sudova ženama starijim od 55 g ljekari preporučuju jednu čašu crvenog vina dnevno, a muškarcima starijim od 45 godina dvije čaše na dan. Najkorisniji sastojci vina nalaze se u opnama koje se ne odstranjuju pri pravljenju crnog vina dok se bijelo vino pravi od grožđa s kojeg je ljuska skinuta. Inače čak 71% svjetskog godišnjeg roda grožđa završi kao vino, a samo 29% pojede se u sviježem obliku ili kao suho voće.
Bijelo grožđe
Kupujte samo zrele grozdove jer jednom ubrani više ne sazrevaju. Grozd sa bobicama mora da bude zelenkastožute boje. Grožđe operite neposredno prije jela, a kako biste ga očuvali svježim, držite ga u plastičnoj kutiji u frižideru. Bijelo grožđe ima vrlo sličnu energetsku vrijednost crnom, nešto manje kalijuma i kalcijuma, ali siromašno je fenolima u odnosu na crno grožđe.
Bijelo grožđe nutritivna vrijednost – Bijelo grožđe ima jako puno vitamina C, i B. Od grožđa možete napraviti i sok. Osim vitamina sadrži i kalij, fosfor, kalcij, magnezij, mangan, natrij, bakar, cink i željezo. Konzumiranjem grožđa poboljšati ćete rad svog srca i smanjiti rizik od srčanog udara.
Suho grožđe za zdravlje
Suho grožđe za zdravlje se preporučuje svima jer obiluje željezom, pa se preporučuje svima koji pate od malokrvnosti. Bogato je i kalcijumom, koji je posebno dragocjen za prevenciju osteoporoze kod starijih žena. Međutim, suho grožđe je mnogo kaloričnije od svježeg – 100 grama sadrži 245 kalorija, pa ne treba pretjerivati. Nutricionisti preporučuju da tokom dana pojedite šaku suhog grožđa.
Istraživanja pokazuju da suho grožđe pomaže u ublažavanju velikog broja tegoba, a posebno kod osoba koje imaju problema sa čestim promjenama raspoloženja. Skuhajte tri suhe smokve i jednu šaku suhog grožđa u 2,5 dl crnog vina sve dok ne nastane gusti sirup. Nakon toga ostavite napitak da se ohladi, te uzimajte tokom dana po jednu kašičicu kada god se sjetite.
Crne bobice pune antioksidanata
Bobice grozđa moraju da budu što tamnije, skoro crne, a kad grozd protresete, bobice ne smiju da ispadaju. Kožica crnog grožđa obiluje fenolnim materijama, koje mu daju boju i ukus, a nama zdravlje. Polifenoli (resveratroli, antocijani, katehini i kvercetini) antioksidanti su koji uništavaju štetne supstance, slobodne radikale koji mogu da izazovu tumor. Oni čuvaju prohodnost arterija, pa tako smanjuju rizik od bolesti srca.
Crno grožđe bi trebalo jesti često zbog hranljivog bogatstva, najviše kalijuma, vitamina C, B1 i B6 i mangana. Crno grožđe obiluje i flavonoidima, od kojih su najvažniji kvercitin i rezveratrol jer smanjuju zgrušavanje krvi i snižavaju loš LDL holesterol, smanjujući tako rizik od srčanih bolesti.
Nedavno istraživanje pokazalo je da konzumiranje crnog grožđa povećava nivo hormona melatonina, neophodnog za dobar san. Od određenih vrsta grožđa prave se grožđice koje obiluju biljnim vlaknima, kalcijumom i željezom, mogu zamjeniti i šećer u kolačima.
Visoka koncentracija rezervatola je u ljusci crnog grožđa. Rezervatol pozitivno utiče na motorne i funkcije mozga, smanjuje rizik od moždanog udara, pomaže i fleksibilnosti i zdravlju srčanog mišića. Neka istraživanja su pokazala da rezervatol ima važnu ulogu u sprečavanju malignih bolesti, i da čak može da ubrza uništavanje već postojećih ćelija raka.
Vitaminska bomba protiv anemije
Ova vitaminska bomba je ljekoviti eliksir izuzetno dobar i provjeren lijek za povećanje hemoglobina, podizanje nivoa krvnih zrnaca i poboljšanje opšte krvne slike.
Sastojci:
- 200 ml meda
- 200 gr. jezgra oraha
- 200 gr suhog grožđa
- 200 ml soka od mrkve
- 200 ml soka od cvekle
- 2 limuna
Priprema:
Operite 2 limuna. Rasjecite ih napola i izvadite sjemenke. Sameljite sa korom (ako su prskani, skinite koru) i stavite u neku staklenu teglu od jednog litra. U smjesu mljevenog limuna dodajte med, cijeđeni sok od cvekle i sok od cijeđene mrkve. Promešajte.
Poslje u ovu smjesu dodajte sitno isjeckane ili mljevene orahe i suho grožđe. Ponovo sve promješajte. Dobit ćete oko 1 kg ukusne i vrlo zdrave ljekovite smjese. Čuvajte je u staklenoj tegli u frižideru. Uzimajte tri puta dnevno po jednu kašičicu prije jela. Može se koristiti koliko god želite. Nema nuspojava, osim povećanja energije. Nakon nedjelju-dvije konzumiranja, provjerite krvnu sliku i prijatno se iznenadite!
Vinsko sirće
Vinsko sirće hladi i steže, smiruje dijareju i krvarenje. Od vinskog sirćeta se pripremaju obloge za razne bolesti. Povremeno pranje cijelog tijela mješavinom sirćeta i vode čisti kožu i otvara pore, pospješuje cirkulaciju, time organizam postaje otporniji na razne bolesti i štetne spoljašnje uticaje.