Osim što je nevjerojatno prekrasnog ukusa, još je i glavni sastojak našeg voljenog vina, grožđe nudi niz zdravstvenih dobrobiti za naše zdravlje.
Grožđe sadrži preko 1600 prirodnih spojeva, uključujući antioksidanse i druge polifenole. Polifenoli pomažu u zaštiti zdravlja i funkcioniranja naših stanica što je temelj dobrog zdravlja, a posebno polifenoli grožđa potiču antioksidativno djelovanje i utječu na staničnu komunikaciju koja utječe na važne biološke procese u tijelu.
Postoje razne vrste grožđa, različitih boja i okusa. Postoje crna, ljubičasta, zelena, kao i ružičasta grožđa. Nezavisno o vrsti grožđa, možete biti sigurni da su bobice pune bitnih vitamina poput vitamina A, vitamina C, vitamina B6, vitamina B i folne kiseline. Oko 100 g grožđa sadrži blizu 20-25% dnevne potrebe za vitaminom C.
>>Kako se priprema grožđe u tegli za slatke zimnice
Grožđe za zdravlje
Izvor zaštitnih antioksidansa
Grožđe je izvor prirodnih spojeva uključujući polifenole, katehine i antocijane. Osim što osiguravaju pigment za određivanje boje grožđa, ti spojevi imaju zaštitna antioksidativna svojstva. Uistinu, sok od grožđa jedan je od najbogatijih izvora fenolnih spojeva među voćem, a najviše se govori o resveratrolu .
Može podržati zdravlje srca
Grožđe sadrži i vlakna i kalij koji pomažu u radu srca, uključujući krvni tlak . Smatra se da polifenoli u grožđu, uključujući resveratrol i kvercetin , također imaju koristi za kardiovaskularni sistem, štiteći ga od upalnih i oksidativnih oštećenja.
Podržava zdravlje očiju
Antioksidativni spojevi u grožđu, poput resveratrola, kao i dva karotenoida topljiva u mastima, lutein i zeaksantin, štite od UV svjetla koje može oštetiti osjetljive stanice oka. Lutein i zeaksantin posebno su korisni jer se čini da štite makulu oka od učinaka plave svjetlosti s uređaja poput mobitela i tableta.
Može pomoći u kontroli šećera u krvi
Tehnički gledano, grožđe je namirnica s umjerenim udjelom šećera koja sadrži 15 g ugljikohidrata na 100 g. Budući da su to prirodni šećeri za razliku od ‘slobodnih’ šećera, kada se grožđe jede u cijelom obliku, ne morate se brinuti o smanjenju njihove količine.
Grožđe također ima nizak glikemijski indeks, što je mjera koliko brzo hrana (kada se jede sama) podiže razinu šećera u krvi. Osim toga, čini se da neki od prirodnih spojeva u grožđu, poput resveratrola, imaju blagotvoran učinak na regulaciju šećera u krvi.
>>Za šta je dobar i kako se pravi sok od grožđa – Recept
Grožđe čuva zdravlje kostiju
Grožđe je bogat izvor minerala i hranjivih tvari kao što su bakar, željezo i mangan – svi potrebni za razvoj i čvrstoću kostiju. Ako redovno jedete grožđe možete spriječiti ili barem smanjiti probleme vezane sa starenjem, kao što su slabost kostiju, bolovi u zglobovima i osteoporoza.
Grožđem protiv probavnih smetnji
Grožđe se kvalificira kao laksativna hrana jer kožica bobica sadrži organsku kiselinu, šećer i celulozu – tvari koje pospješuju rad crijeva i otklanjaju zatvor.
Isto tako odstranjuju suvišnu vodu iz tijela, uklanjaju štetne tvari iz organizma i vežu masne tvari na sebe, pa je grožđe zapravo idealno za mršavljenje!