Keratosis pilaris je bolest kože koja se još naziva pureća ili guščja koža, može pogoditi ljude bilo koje dobi iako najčešće pogađa djecu i adolescente i veoma je teško liječiti.
Obično se pojavljuje kao mrlje malih izbočina na rukama, bedrima ili stražnjici, ali mogu se pojaviti i na drugim mjestima. Izbočine su obično boje vaše kože. Također mogu biti crvene na bijeloj koži ili smeđe-crne na tamnijoj koži. Koža postaje deblja i grublja, a može se pojaviti i pigmentacija.
Gušća koža može biti uzrokovana različitim faktorima i može biti estetski ili zdravstveni problem.
Gušćja koza uzroci
Gušćja koža se događa kada se vaši folikuli dlake blokiraju nakupljanjem keratina, tvari koja se nalazi u koži, kosi i noktima.
Niko ne zna tačno zašto se keratin nakuplja, ali smatra se da se to stanje javlja u familijama. Pa ako ga tvoji roditelji imaju, možda ćeš ga i vi dobiti. Keratosis pilaris nije zarazna, pa se ne možete proširiti ili zaraziti.
U nekim slučajevima, gušća koža može biti povezana s drugim zdravstvenim stanjima kao što su psorijaza ili atopijski dermatitis. Ako se gušća koža javlja u kombinaciji s drugim simptomima kao što su suhoća, crvenilo ili svrbež, važno je konzultirati se s dermatologom.
Važno je pravilno njegovati kožu kako bi se spriječilo daljnje oštećenje kože, a u nekim slučajevima može biti potreban dermatološki tretman.
Prirodni lijek za keratosis pilaris
Kao najbolji prirodni lijek za keratosis pilaris je redovna higijena kože. To uključuje čišćenje kože barem jednom dnevno, korištenje hidratantne kreme i zaštitu od sunca.
Losioni za kožu s urejom pogodni su za svakodnevnu primjenu. Ureja veže vlagu u koži i ima keratolitički učinak. Za dobar učinak losioni se moraju nanositi nekoliko puta na dan na zahvaćena područja.
Saune i parne kupelji omekšavaju kožu i olakšavaju uklanjanje mrtvih stanica.
Preporučuje se zdrava prehrana bogata vitaminima i nutrijentima te unošenje barem 2l vode dnevno. Pored zdrave prehrane pureća koža ne podnosi gluten, stoga pokušajte neko vrijeme izbaciti ga iz vaše prehrane.
Maslinovo ulje bogato je antioksidansima i zdravim masnim kiselinama koje su korisne za njegu kože. Ono vraća koži prirodan sjaj, hidratizira je te je čini glađom i mekšom.
Kako se priprema piling – Pomiješate dvije kašike maslinovog ulja s dvije kašike morske soli. Smjesu nježno trljajte kružnim pokretima po tijelu sve dok se sol ne otopi. Zatim isperite toplom vodom.