Heljda kao lijek pozitivno djeluje u liječenju bolesti krvotoka, proširenja vena, pucanja kapilara, slabe memorije, reume, glaukoma, dijabetesa i stomačnih oboljenja.
Heljda se često naziva žitaricom, iako je, botanički gledano, ona zeljasto povrće. Iz Azije su je u 15. stoljeću donijeli krstaši. Uspijeva na pjeskovitim i vlažnim područjima, a za razliku od većine zeljastih biljaka, ima hranljive sjemenke i zato je svrstavaju među žitarice.
Kroz aktualne trendove zdravije ishrane u posljednje vrijeme sve češće se spominje heljda kao lijek. Najrasprostranjeniji oblici korištenja ove biljke su zrno heljde, kruh od heljde, kao i sušena stabljika i cvijet za čaj. Poznata su izuzetno ljekovita svojstva heljdinog čaja u liječenju bolesti krvotoka (proširenje vena, pucanje kapilara i razna krvarenja kapilara), slabe memorije, reume, glaukoma, dijabetesa i probavnih tegoba. Heljda je jedna od najmedonosnijih biljaka, jer daje čak 90 kg meda po hektaru.
Zdravstvene prednosti sjemena heljde
Bjelančevine heljde su kvalitetnije od bjelančevina žitarica. U sebi sadrži vitamine B1 i B2, kao i vitamin P, koji je odličan za otpornost krvnih žila. Nijedna druga žitarica ne sadrži tolike količine mineralnih sastojaka kao što su kalij, fosfor, kalcij. A nisu zanemarive ni količine magnezija, natrija i željeza. Od heljdinog sjemena pravi se izuzetno hranljivo crno brašno, koje može da se koristi za pravljenje kora, rezanaca i testa za hljeb, kao i kolače.
Otkrića Njemačkih biologa pokazala su da jela od heljde snižavaju visok krvni pritisak i to je jedan od najvećih kvaliteta i ljekovitih dejstava. Cvijet heljda kao lijek dobara je protiv kašlja i sluzi u gornjim disajnim putevima. Plod heljde je jako ukusan. Mnogi ljekari su dokazali da je heljda idealna namirnica za spremanje prirodno zdravih i dijetalnih jela.
Heljda kao lijek koristi se u raznim oblicima
Od heljdine prekrupe može da se sprema zdrava i ukusna kaša, koja spada u vrhunske dijetetske proizvode. Preporučuje se u normalnoj ishrani djece i odraslih. A posebno kod osoba koje imaju velike intelektualne napore, jer jača memoriju i koncentraciju. U Rusiji je zovu hranom studenata. Kaša od heljde je također lijek protiv bolesti želuca i crijeva, a pomaže i kod malokrvnosti, kao i osobama koje imaju slabe nerve.
Sveži listovi heljde mogu da se stavljaju direktno na ranu ili posjekotinu, jer imaju izraženo baktericidno dejstvo. Najfinije heljdino brašno, pomiješano sa usitnjenim listom ove biljke, odličan je i ekološki bebi-puder, koji nježnu dječju kožu štiti od infekcija.
Heljda kao lijek za arterosklerozu
Čaj od heljde se priprema tako što dvije kašičice osušenog lista heljde preliti sa 2 dl proključale vode, poklopiti, ostaviti da odstoji 15 minuta i procijediti. Piti dvije do tri šolje dnevno tokom četiri do osam nedjelja.
Supenu kašiku neoljuštenog sjemena heljde sipati u 2 dl vode i ostaviti da se kuha 10 minuta, a potom procijediti. Ovaj napitak treba piti mlak, po dvije do tri šolje dnevno. Može da se zasladi heljdinim medom koji djeluje umirujuće. Terapija traje tri ili četiri nedelje.