Herbarium – Abdovina

-

abdovinaNazivi biljke

Familija: Caprifoliaceae
Narodni: Abdovina
Latinski: Sambucus ebulus L.
Ljekarski: Folium, Fructus, Radix ebuli
Engleski: Dwarf elder
Njemački: Zwergholunedr
Talijanski: Ebbio
Francuski: Le hieble

Nalazište:

Kao smrdljivi korov raste na vlažnim mjestima, uz putove, vrtove, na rubu šuma i šumskih čistina.

- Google oglasi -

Opis:

To je jednogodišnja, zeljasta, 1-2 m visoka biljka, velikih nasuprotnih listova sličnih bazgi, perastih, sitno nazubljenih. Bijeli ili ružičasti cvjetovi razmješteni su na vrhovima grana kao štitovi. Imaju po 5 latica i 5 prašnika iznad niske plodnice. Neugodno mirišu. Biljka je gorkog okusa. Plod je mala, okrugla, crna boba.

Sadrži:

U cijeloj biljci ima eteričnih ulja, gorkih tvari i nekih šećera. U korijenu ima gorkih tvari i cijanogenetskih heterozida, a u plodu jabučne, vinske i valerijanove kiseline, pektina, tanina i antocijana koji mu daje plavu boju.

Bere se:

Cvate u srpnju i kolovozu. Lišće i bobe ubiru se u rujnu i listopadu, a korijen u listopadu i u proljeće. Plod je kiselo-sladak i sluzav. Obično se upotrebljavaju lišće, plod i korijen.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Cvijet (čim procvate) kuha se kao čaj za pospješivanje mokrenja, smirivanje živaca, protiv kašlja i promuklosti. Pola kilograma usitnjenog korijena kuha se 2 sata u 5 I vode. U tom toplom odvaru namaču udove oboljeli od reume. Neki istodobno i piju od toga čaja 2-3 šalice na dan. Zgnječene zrele bobe, nakon stajanja 3-4 dana, uzavru, a kad se otopina razbistri, filtrira se, zasladi medom i pije triput na dan po 1 žlicu prije jela, u proljeće i jesen, kroz 4 tjedna, za proljetno i jesenje čišćenje krvi.

- Google oglasi -

Svi dijelovi biljke, kad se piju kao čaj, odvar ili alkohola-Iura, izazivaju čišćenje, mokrenje i znojenje, pa tako izlaze iz Iij la loši sokovi. Suhi korijen, usitnjen u prah, upotrebljava se tako, da se količina toga praha sa vrha noža prelije s 2,5 dl kipuće vode, Hil vi da kipi 5 minuta, a zatim procijedi i pije 1 šalica na dan, i to po gutljaj svakih 1-2 sata. Tako upotrijebljen čisti hubr gc, liječi vodenu bolest i bolest mokraćnog mjehura.

Djelovanje je jače kuha li se taj čaj uz dodatak peršina (Petroselinum sativum) i 8-10 zgnječenih smrekovih boba (Juniprus communis) ili korijena zečjeg trna (Ononis spinosa) i kore krkavine (Rhamnus Frangula) u jednakim dijelovima. Rakija od abdovine neprijatnog je mirisa, izaziva glavobolju i ne preporučava se za piće. Pomiješana sa vodom služi za obloge protiv vodene bolesti.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kožni tretmani biljkama

Kožni tretmani uz pomoć ljekovitog bilja za uklanjanje apscesa...

Ehinacea djelotvorna protiv prehlade

Sjevernoamerička ljekovita biljka ehinacea mogla bi da smanji za...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas