Herbarium – Aloj

-

Nazivi biljke

Familija: iliaceae
Narodni: Aloj
Latinski: Aloe vulgaris
Ljekarski: Aloe pulvis, extractum, emulsio
Engleski: Aloe
Njemački: Aloe
Talijanski: Aloe
Francuski: L`aloe

Nalazište:

Uspijeva u krajevima Sredozemlja i u klijalištima uzgajača.

Opis:

To je jednogodišnja biljka, zeljaste, oko 60 cm visoke, 4-7 cm debele okrugle stabljike. Listovi su mesnati, blijedozeleni, kopljasti, na rubu pilasti, s dugim bodljama. Crven cjevasti cvijet ima 6 latica i čini duge, viseće cvjetne grozdove. Na jugu Evrope cvate u lipnju.

- Google oglasi -

Sadrži:

jaku gorku tvar, emodin, i biogene stimulatore koji pojačavaju obrambene snage organizma.

Bere se:

cijelu godinu. Za lijek se upotrebljavaju listovi, tako da se iz njih iscijedi sok, i razređuje u alkoholu, i to: 80 g . soka na 20 g. alkohola.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Aloj djeluje baktericidno.Primjenjuje se kod očnih bolesti, kroničnog artritisa, čira na želucu i dvanaesniku. Svježe odsječeni listovi  mogu , i pod nepovoljnim uvjetima, dugo sintetizirati biogene faktore . Čim se odsijeku, stave se 12 dana u tamnu sobu kod 4-10˚C, zatim im se odstrane bodlje, izrežu se na komade i u zatvorenim staklenkama steriliziraju u autoklavu na 120˚C.Tako sterilno čuvaju se za ušivanje pod kožu – ali to već ulazi u kompetenciju liječnika praktičara . Samljeveni dijelovi lišća pomiješaju se s destiliranom vodom lli fiziološkom otopinom 1:5, ostave stajati 2 sata, zatim zakipe, procijede, ponovo prokipe 2 minute, pa filtriraju. Dobiveni vodeni ekstrakt stavlja se u ampule, zatali i sterilizira u autoklavu 1 sat kod 120˚ C, za potkožne injekcije po 1 ml dnvno kroz mjesec dana.

Sok lišća, pomiješan s ricinusovim i eukaliptusovim uljem, daje emulziju koja liječi suhi i mokri epiderrnitis, te opekline II i III stupnja poslije rendgenskog zračenja. Kuhanjem soka aloja dobiva se staklasta, tvrda, gorka, smoljasta masa neugodna okusa za unutarnju (peroralnu) i vanjsku (paranteralnu) upotrebu. Kod unutarnje primjene aloj polako ali sigururno čisti crijeva već u dozi od 0,2-0,6 g. U većoj dozi  je škodljiv – 8 g može već usmrtiti! Za djecu ne dolazi u obzir nikako! Pomiješan s malo šećera, sok pomaže kod hripavca lzvana primijenjen, na opeklinama prelivenim tim sokom ili prekrivenim ploštimice presječenim listom, ublažuje ljuje bol i zacjeljuje.Protiv kronično otekle jetre i poremećene stolice kuha se 5-10 min. uvarak od ¼-1/2 lista, ili 2 g praška sa po 1 žlicu čajnom žličicom samljevenog komorača (Foeniculum officinale) zgnječenih  boba borovice (Fructus juniperi), prosenice (Trigonella Phoenumstane Graecum) koliko stane na 2 vrha noža i bazginog cvijeta (Sarnbucus nigra) koliko stane na vrh noža, u ½ l vode.Pije se jedna šalica kroz cijeli dan, u gutljajima.

- Google oglasi -

Protiv hemoroida, navale krvi u glavu, pluća i srce te zakašnjele menstruacije porniješa se prašak aloja, koliko stane na vrh noža, sa po 1 čajnom žličicom kantariona (Hypericum perforatum) i stolisnika (Achillea millefoliumi, ili prašak, koliko stane na 2 vrha noža, rastopi u vodi i pomiješa s medom, pa se to uzima 2 dana, a kasnije, 4-5 puta, svaki treći dan samo koliko stane na vrh noža. Aloj se smije uzimati samo u malim dozama, nipošto stalno, a za vrijeme trudnoće i u slučaju plućnih bolesti nikako (!), jer uzrokuje krvarenja i druge poremećaje. Ako se prašak aloja sa vrha noža popari s 2 dl vruće vode i kuha dok zakipi, pa se tom ohlađenom vodom ispiru upaljene i mutne oči, one ozdrave. Ako nakon ispiranja oči peku i svrbe, to je znak uspješnog djelovanja. Stare gnoj ne rane i čirevi čiste se i brzo zacjeljuju ako se jedanput na dan pospu debelim slojem alojeva praška, ili ispiru uvarkom od 1 čajne žličice praška kuhanog  5 min. u 1/2 l vode.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Noćni provod ili san

Danas se sve pouzdanije zna da stres utiče na...

Palenta ne deblja – Ima četiri puta manje kalorija od kruha!

Palenta može biti prilog ili glavno jelo. Nekad je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas