Herbarium – Borovica, Kleka

-

Nazivi biljke

Familija: Cupressaccae
Narodni: Borovica, kleka
Latinski: Juniperus communis
Ljekarski: Fructus Juniperi
Engleski: Juniper
Njemački: Wacholder
Talijanski: Ginepro
Francuski: Le genevrier

Nalazište:

Borovica ili smreka raste po svijetlim šumskim brežuljcima, krčevinama, klisurama i neplodnom, kamenitom tlu gorskih strmina.

Opis:

To je zimzeleni dvodomni grm, ili manje drvo, razgranato, vrlo uskih, vječno zelenih listova (iglica), koji su po 3 u pršljenu. Žuti, muški, prašnički cvjetovi nalaze se u pazušcima listova, ženski su kratki, zeleni češerići iz kojih se razviju plodovi ili bobe veličine graška, prve godine zelene i nezrele, a tek na početku druge jeseni sazore, oboje se crno-ljubičasto i prevuku voštanom maglicom kao šljive.

- Google oglasi -

Sadrži:

oko 2,5% eteričnog ulja, do 33% invertnog šećera, oko 10% smole, gorki tanoglikozid: juniperozid, tanin, gumu, vosak, jabučnu, mravlju i octenu kiselinu, neke soli organskih kiselina i flavonske heterozide.

Bere se:

Borovica cvate u travnju i svibnju. Za lijek se upotrebljavaju bobe. Zrele su bobe mesnate i mekane, a beru se u toku druge jeseni. Suše se rasprostrte u tankom sloju na suhom zraku, uz često prevrtanje.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Dvije velike žlice zdrobljenih boba preliju se s 1/2 l kipuće vode, pa se to ostavi da odstoji 1/2 sata i zatim procijedi. Čaj se pije po 7 dana u mjesecu, svaka 3 sata mala čašica, radi ubrzanja izmjene tvari, a posebno radi odstranjivanja pijeska i kamenaca iz jetre i bubrega. Zvakanjem boba liječi se pokvaren želudac i probava, čisti nezdrava krv i sprečavaju zarazne bolesti. Veliku žlicu mješavine jednakih dijelova borovice, celera (Apium graveolens) i abdovine (Sambucus ebulus) poparimo s 2,5 dl kipuće vode, procijedimo pa pijemo triput dnevno po manju šalicu poslije jela, radi odstranjivanja otrovnih taloga iz krvi, liječenja od vodene bolesti i oteklih zglobova.

Osim što je diuretik, borovica pomaže i protiv nazeba, astrne, gonoreje, za jačanje želuca i lakše znojenje, a njezina rakija služi za obloge i trljanje protiv reume, nazeba i infekcije. U malim dozama eterično ulje smreke ili borovice olakšava iskašljavanje, ali je u većim dozama škodljivo, pa ne treba pretjerati s upotrebom. Veće količine mogu i u zdravih izazvati upale, a u slučaju bolesti bubrega uopće se ne smije uzimati. Premda liječi od reume i bolova mokraćnog mjehura, treba biti oprezan i voditi računa o dijagnozi koju mora postaviti liječnik.

- Google oglasi -

Za odstranjivanje mokraćne kiseline i njezinih soli (urata) iz tijela, Kneipp propisuje da se 2-3 puta na dan žvače 10-15 boba, ili, još bolje, prvi dan 4 bobe, pa svaki idući po 1 više, do 15 boba, a onda svaki dan po bobu manje sve do 4 bobe. Treba ih dobro sažvakati. Ako se to ponovi 4-5 puta uzastopce, pročisti se i najnezdravija krv, nestaje pritiska u glavi i očima, iznemoglosti, migrene i bolova u zatiljku. Ako se mladice 24 sata moče u hladnoj vodi, pa zatim kuhaju 1,5-2,5 sata, dobiva se uvarak za kupke protiv reume i išijasa. Tinktura od 2-3 šake zdrobljenih boba, močenih u 7,5 dl konjaka ili rakije, uzeta jedanput do dvaput tjedno 15-20 kapi dnevno na šećeru ili u vodi, osim spomenutih bolesti liječi neuralgiju, giht, reumu i sakralgiju, a također i uzete udove kad sa njome namažu. Dobro je i vatu namočenu tomtinkturom staviti na bolesno mjesto, pa ga omotati vunenim rupcem. Korisno je ujutro i navečer uzeti po 1 kavsku žličicu svježeg borovičina soka. To ublažuje tegobe želuca i pomaže cijelom organizmu, naročito kod ljudi koji mnogo sjede. Oblozi od kuhanih boba rastjeruju otekline i liječe od kožnog osipa.

Nekada su za pročišćavanje zraka u bolesničkim sobama, osobito u slučaju priljepčivih bolesti, palili na žeravici iglice i bobe, a njegovatelji tih bolesnika žvakali su dvaput na dan po 8-10 boba. Radi jačanja živaca i želuca, uklanjanja otrovnih plinova i izlučivanja loših sokova znojenjem i mokraćom, a kamenaca i pijeska iz žučnog, mokraćnog mjehura i bubrega, pije se dnevno 4-5 šalica čaja od 1 šake zgnječenih boba, kuhanih 5 min. u 1 l vode. Tim se čajem liječi i bijeli cvijet u žena (Fluor albus) i zastoj mokraće, a koristi i prsobolnima. Još vrućim kuhanim zgnječenim bobama iz tog čaja oblažu se otečene žlijezde, guke, ukrućeni vrat, otečena mošnja i škrofuli. Mladi vršci i pupoljci cvjetova, dok su još u razvoju, liječe kostobolju, škorbut, škrofule, curenje iz ušiju i živčanu rastrojenost, ako se kuhaju u mlijeku koje se onda pije, i to 4-5 čaša na dan. Protiv tuberkuloze, astme i prsobolje uzima se 6-8 žličica zdrobljenih svježih boba pomiješanih s medom. Dobro je udisati pare odvara ili dim smrekovih boba na žeravici, ili inhalirati pare njezina eterskog ulja.

Za čišćenje krvi uzima se 3-4 tjedna godišnje 2-3 puta na dan po 30 kapi tinkture dobivene od šake zgnječenih boba smreke, koje su se 6-8 tjedana močile u 1 l konjaka ili rakije. Ta rakija, pomiješana s uljem od rute (Ruta graveolens) i matičnjaka (Melissa officinalis) u jednakim dijelovima, utrlja se 5-6 puta na dan po uzetim udovima, i oni će ozdraviti. Istodobno treba jesti kuhanu pšenicu i držati propisanu dijetu. Ako se 1 velika žlica mješavine od po 25 g borovice, korijena zečjeg trna (Ononis sipnosa), šipka (Rosa canina) i kilavice (Herniaria glabra) popari s 200 g kipuće vode, pa pošto odstoji 2 sata pije triput na dan prije jela, pojačava mokrenje. Isto se postiže i mješavinom od po 25 g borovice, peršunova ploda (Petroselinum sativum) i po 10 g peteljki od višanja (Prunus cerassus), bazge (Sambucus nigra), ploda aniša (Pimpinella anisum), komorača (Foeniculum vulgare) i kumina (Carum carvi): velika žlica te mješavine popari se s 200 g kipuće vode i pije triput na dan prije jela.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ne bacajte sjemenke od lubenice, jer imaju pozitivno djelovanje na zdravlje

Iako su sjemenke lubenice fizički male, one sadrže mnogo...

Dali ste upoznati sa štetnošću prve jutarnje cigarete?

Mnogi zapale cigaretu čim se probude, a da prije...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas