Herbarium – Bosiljak pitomi

-

Familija: Labiatae
Narodni: : Bosiljak pitomi
Latinski: Ocimum basilicum
Ljekarski: Herba, oleum basilici
Engleski: Sweet basil
Njemački: Basiliumkraut
Talijanski: Basilio
Francuski: La orange de savetier

Nalazište:

Uzgaja se u vrtovima i u loncima za cvijeće.

- Google oglasi -

Opis:

To je jednogodišnja, zeljasta, mirisava biljka, 30-40 cm visoke, razgrana te stabljike, jajoliko kopljastih, na kraju zašiljenih listova na dugim peteljkama. U pazušcima listova na vrhovima stabljike izrastu poput klasova cvatovi malih, dvousnatih, bijelih cvjetića.

Sadrži:

Oko 0,4-0,8% eteričnog ulja, zatim tanin, saponin i gorke tvari, zbog kojih je gorko aromatičnog, Ijutkastog okusa. Eterično ulje sadrži estragoI ili methylcavicoI, linalol, pineol, cianoI, thymol, kamfor i još neke antiseptične tvari koje služe kao konzervans, jer uništavaju bakterije i druge mikroorganizme.

- Google oglasi -

Bere se:

U srpnju i kolovozu, kada i cvate. Za lijek se upotrebljava cijeli nadzemni dio biljke u cvatu, a također i sjeme. Suši se u hladu, na zračnom mjestu, i odmah sprema u staklenke ili limene kutije da ne izgubi miris. Osim za lijek, služi i kao začin u kuhinjama.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Za čaj se prelije 1 kavska žličica biljke s 2 dl kipuće vode. Pije se češće u toku dana. Ublažuje grčeve u želucu, smiruje živce, olakšava mokrenje, popravlja raspoloženje, pojačava tek i probavu, liječi astmu, upalu bubrega, sprečava .nesvjesticu, potiče krvotok i pojačava spolni nagon. Sjemenke liječe mokraćne organe. Esencija bosiljka uzima se poslije jela, po 5 kapi na kocki šećera.

Uzme li se 15 g čitave biljke, zajedno sa sjemenom, doda 1 velika žlica meda i popari s 2,5 dl kipuće vode, pije se više puta dnevno po šalicu radi liječenja od kašlja, bubrežnih bolesti, radi lakšeg mokrenja a da pri tom ne peče, radi uklanjanja vjetrova, glavobolje i neraspoloženja. U slučaju visoke temperature uzima se svaki sat po 1 velika žlica hladnog čaja: on osvježava, i suzbija temperaturu.

Radi liječenja od hripavca, bolesti grla i usta, grglja se i ispiru usta 6-8 puta dnevno čajem od 20 g bosiljka koji se, s velikom žlicom meda popari s 2,5 dl kipuće vode, ostavi da stoji poklopljen 5 minuta i procijedi.

U 1 I bijelog vina stavi se za 1 šaku čitave biljke, moči se tako 8-10 sati, a zatim se pije triput dnevno po mala čašica, poslije jela, radi reguliranja stolice. Kod dojilja stimulira to stvaranje mlijeka. Kad se ovo vino pomiješa s jednakim dijelom stolnog ulja, piju se 3-4 žlice dnevno kao lijek protiv najtvrdokornijih zatvora stolice. Bosiljak pomaže protiv mučnine i nadutosti.

Protiv tuberkuloze uzima se triput dnevno na vršku noža
mješavina praška od jednakih dijelova bosiljka, pelina (Artemisia absinthium) i boba borovice (Juniperus communis) u 1 velikoj žlici maslinova ulja.

Protiv hripavca i skupljanja sluzi u dušniku pomaže i čaj od jednakih dijelova bosiljka i majčine dušice (Thymus vulgaris) s velikom žlicom meda, što’ se zajedno popari s 2,5 dl kipuće vode. Pije se svaki sat po 1 žlica.

Sok iscijeđen iz svježeg lišća bosiljka, nakapan u uho, liječi upalu uha, a svježe lišće, stavljeno u nos, odstranjuje hunjavicu. Ružina voda, u kojoj su 18 sati močene sjemenke bosiljka zacjeljuje brzo rane na grudnim bradavicama.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Očne smetnje: Nejasan vid na blizinu

Kada netko vidi jasnije, oštrije i lakše na udaljenost...

Glavni sastojak u pivu mogao bi pomoći u borbi protiv raka

U hmelju se nalaze kiseline koje onemogućavaju razmnožavanje bakterija,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas