Nazivi biljke
Familija: Ranunculaceae
Narodni: Božur
Latinski: Paeonia officinalis
Ljekarski: Herba, radix
Engleski: Shop peony flowers
Njemački: Pfingstrose
Talijanski: Pivonia
Francuski: La pivoine
Nalazište:
Uzgaja se u vrtovima, a raste i kao divlji po močvarnim planinskim uvalama, pod imenom evropska planinčica (Trollius Europaeus), s velikim, okruglim, žutim cvjetovima. Korijen je podanak.
Opis:
Ima uspravnu, 40-70 cm visoku stabljiku s perastim, nejednako nazubljenim lišćem. Cvate velikim bijelim, ružičastim ili purpurno-crvenim cvjetovima na vrhu stabljike. Zelena čaška cvijeta ima 5 lapova, pricvjetne listiće i mnogolatični vjenčić. Kratak podanak obrastao je debljim žilama.
Sadrži:
U cvijetu ima tanina, antocijanske boje peonidina, I u cijeloj biljci alkaloida, kalcij eva oksalata, tanina glikoze, saharoze, sluzi, škroba, eteričnog ulja i masti. U sjemenu ima masnog ulja, šećera, tanina, smole i boje. Biljka izaziva povraćanje.
Bere se:
Cvate u svibnju i lipnju. Upotrebljava se cvijet i korijen, a ponekad i sjeme, koje se sabire u rujnu. Biljka je otrovna. Slučajevi trovanja nisu rijetki, jer žene upotrebljavaju sjeme radi reguliranja menstruacije, a kako su nestručnjaci, ne znaju ni potrebnu dozu ni način upotrebe. Zbog svoje otrovnosti biljka se ne preporučuje za liječenje.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Nekada su se sjeme i cvijet upotrebljavali protiv epilepsije, a danas još samo cvijet protiv hripavca i kao sastavni dio čaja za inhalacije asmetičara. Božur se uzimao i za umirenje uzbuđenog živčanog sistema i za liječenje hemoroida.
Kao narkotično, uspavljujuće sredstvo božur djeluje protiv epileptičkih grčeva, grčeva mokraćnog mjehura i bubrega, bronhijalnih napada, stezanje oko srca i astme. Liječi i od velike slabosti, nesvjestice, vrtoglavice, navale krvi u glavu, neuralgije, grčevitog kašlja, rastrojenosti, groznice, promuklosti i gnojnih rana.
Protiv svih vrsta grčeva uzima se tinktura božura u dozi 5-15 kapi u čaši vode, triput dnevno. Tinktura se dobiva močenjem suhe biljke u alkoholu. Protiv slabosti, nesvjestice, vrtoglavice i navale krvi u glavu upotrebljava se mješavina od po 25 g praška istucanog suhog korijena božura i divljeg pelina (Arthemisia vulgaris), i to triput dnevno na vršku noža s vodom ili vinom.
Sve to i uz to još neuralgiju, grčeviti kašalj, epilepsiju i grč mokračnih kanala liječi čaj od božura, ali ga treba uzimati oprezno, jer u većoj količini izaziva trovanje. Stoga ga treba uzimati pod kontrolom liječnika, čajem od korijena ispiru se gnojne rane i čirevi. U 1l vode kuhaju se 2 min. 3 velike žlice korijena.
Prah božurova ploda, stučenog u avanu, uzima se na vršku noža 2-3 puta dnevno s vodom protiv vrtoglavice, rastrojenosti živaca, bolesti srca, groznice i osjećaja straha. Četiri do pet velikih žlica božurova korijena kuha se 3-4 min. u 1 I vina, zatim se to ostavi da stoji 10 dana pa se procijedi.
Uzima se po 6-12 kapi u čaši vode više puta dnevno, radi uklanjanja bolova od kamenaca i želučanih grčeva. Protiv stezanja oko srca priprema se lijek tako da se 5 g u prah stučenog korijena kuba u ¼ l vina sa žlicom meda.
Pije se svaki sat po 1 velika žlica. Ponovo upozoravam da je potreban oprez pri uzimanju božurovih lijekova zbog njihove otrovnosti. Povraćanje je prva opomena da treba prestati s lijekom i savjetovati se s liječnikom.