Nazivi biljke
Familija: Ulmaceae
Narodni: Brijest
Latinski: Ulmus campestris
Ljekarski: Cortex ulmi interior
Engleski: English elm bark
Njemački: Feldulme
Talijanski: Olmo
Francuski: La cresson di orne
Nalazište:
Raste u nizinskim šumama, pa se ta vrsta i zove »campestris«, ili »glabra«, za razliku od gorskog brijesta koji raste u planinskim šumama.
Opis:
To je srednje veliko, do 35 m visoko šumsko drvo, glatkih grana, jajolikog, dugoljastog i nejednakog lišća. Cvijeće gotovo sjedi na grani, u gustim kitama. Kora je starijeg stabla ispucana uzdužnim linijama, a lišća nema. Plod je viseće sjeme s 2 krilca. Cvijet ima na petora rascijepljen vjenčić latica, 5 prašnika i tučak.
Sadrži:
Ukori ima sluzi, oko 3% katehinskog tanina i filosterola.
Bere se:
Cvate u ožujku i travnju. Upotrebljava se unutarnja i srednja kora od mladih grana (1-2 godine), koje se ogule u rano proljeće. Obično se upotrebljava i cvijet.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Primjenjuje se kod liječenja od opeklina, smrzotina i različitih kožnih bolesti. U tu se svrhu uzme 150 g usitnjene brijestove kore i kuha 1 sat u 2l vode (ili mlijeka), pusti da stoji 5 sati i procijedi se. Bolna mjesta oblažu se lanenim krpama namočenima u tome odvaru.
Cvijet se upotrebljava protiv šećerne bolesti. Jedna velika žlica prelije se s 2,5 dl kipuće vode, pa pošto odstoji 5 min procijedi se i pije dvaput na dan po 1 šalica, i to ujutro i navečer ½ sata prije jela.
Može se uzeti i 128 g kore od dvogodišnjeg brijesta i kuhati u 2l vode dok se ne pokuha na polovicu tj. na 1l. Pošto odstoji 1 sat, pije se 250g ujutro, a 250 g navečer.