Nazivi biljke
Familija: Ericaceae
Narodni: Brusnica
Latinski: Vaccinium vitis idaea
Ljekarski: Baccae vitis idaeae
Engleski: Alpine cranberry
Njemački: Preisselbeere
Talijanski: Mirtillo rosso
Francuski: La ardoisiere
Nalazište:
Raste na pješčanim, suhim i tresetnim terenima gorskih, većinom crnogoričnih šuma.
Opis:
Te, je niski, trajno zeleni grm, sa čvorastim, okruglim stabljikama, kožnatim, jajolikim, tamnozelenim i sjajnim listovima, na naličju točkastim, na rubu narovašenim i malo prema dolje zavinutim. Cvijet je bijel ili ružičast, postavljen na vršcima stabljike u punašnim, visećim grozdićima. Plod čine koraljno crvene, kiselkaste bobe.
Sadrži:
Uz eterično ulje ima sve ostale tvari kao i borovnica (Vaccinium myrtillus), pa se može i mjesto nje upotrebljavati. Primjenjuje se kao diuretik, a i protiv upale bubrega i mokraćnog mjehura.
Bere se:
Za lijek se upotrebljavaju lišće i plod (bobe), a ponekad i korijen. Cvate od svibnja do srpnja. Lišće se bere u proljeće, kad biljka cvate, a plod u jesen, od kraja kolovoza do listopada. Bobe se moraju očistiti od grančica i posve osušiti.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Protiv pijeska i kamenca bubrega i mokraćnog mjehura, te protiv mokrenja u krevet, pije se ovaj čaj: 30 g lišća brusnice kuha se u ½ l vode dok se ne pokuha na pola, pa se doda 1 velika žlica meda ili kandisa. Pije se toplo triput dnevno po 1 šalica poslije jela. Taj čaj djeluje i na dišne organe, a kako pospješuje znojenje, pomaže protiv groznice, gripe i reume. Od svježe izgnječenih boba prave se oblozi za dojke oboljele od raka.
Kod kroničnih stanja spomenutih bolesti čaj treba piti duže vrijeme. U slučaju malaksalosti, naročito nakon velike temperature, osvježuje voda u kojoj su močene zdrobljen bobe, ili čaj kuhan od cvijeta brusnice. Kao i od borovnice, i od brusnice se može praviti vino.