Nazivi biljke
Familija: Liliaceae
Narodni: Čemerika bijela
Latinski: Veratrum album
Ljekarski: Rhizoma Veratri (Helebori) albi
Engleski: Green hellebore
Njemački: Garmer weisser
Talijanski: Veratro
Francuski: La racine de varaire
Nalazište:
Raste po vlažnim planinskim livadama kao korov, često u društvu s mrazovcem.
Opis:
To je trajna, snažna i bujna biljka, visoka oko 1,5 m. Iz 5-8 cm dugog podanka izbijaju do 10 cm dugi korjenčići. Ta biljka oštrog i gorkog okusa osobito je otrovna za srce. Na 1,5 m visokoj okrugloj stabljici sjede kožasti, debeli, živo zeleni listovi, u donjem dijelu široko ovalni, uzdužno izrezbareni bez peteljke, a na gornjem dijelu manji, kopljasti i na peteljci. Bljedozeleni cvjetovi brojni su i čine grozdaste cvatove. Plod je dugoljasta čahura, s napuknutim poklopcem na gornjoj strani, s 3 pregrade, puna plavosmeđeg sijemena. Cijela je biljka jako otrovna. U ustima izaziva jako lučenje sline, a prašina od suhog lišća nezadrživo kihanje , zbog čega tu biljku dodaju burmutu.
Sadrži:
na helidonsku kiselinu vezanih 1-1,5 % alkalida nepoznate konstitucije, te jervina, subjervina, pseudojer vina, smole najotrovnijeg alkaloida protoveratina i još dosta drugih, zatim masti, gorke glikozidne tvari veratramarina i amino-alkohola alkamina.
Bere se:
Od srpnja do rujna, čim ,procvjeta. Kopa se cijeli podanak zajedno s korijenjem i žilama. Gomolji se
Nožem odrežu i vrate u zemlju, da dalje iz njih raste biljka, čime se spriječava njezino istrebljenje. Poslije baratanja s tom biljkom, ruke treba dobro triput oprati toplom vodom i sapunom i ne dirati rukama oči, nos i usta.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Izvana se upotrebljava protiv gamadi, osobito ušiju u kosi. Ali budući da kroz kraste nastale, šanjem dospije u krv i izaziva trovanje, bolje je protiv ušiju u primijeniti neko drugo, neopasno sredstvo.
Danas je unutarnja upotreba potpuno izbačena zbog otrovnosti, premda se čemerika obično nije primjenjivala sama nego u mjesavmi s reserpinom, rutinom, češnjakom, imelom i dr. radi proširenja krvnih žila i sniženja tlaka. Djeluje depresivno i sedativno na srce, dakako, u homeopatskim dozama.
Od korijena se pravi prašak i ekstrakt, ali kako su doze toliko male da ih je u kući teško odmjeriti, može te lijekove izraditi samo ljekarnik. Prikladniji je oblik lijeka tinktura, od koje se npr. u slučaju Basedowljeve bolesti uzima 20-30 kapi dnevno, tj., triput po 6-20 kapi poslije jela.
Za vanjsku upotrebu, protiv bolova na koži, zglobovima i mišićju, priprema se mast od 5 g tinkture čemerike, 10 g lanolina i 20 g svinjskog sala, što se sve dobro izmiješa i u tankom sloju maže po bolnim mjestima.
Upozorenje ! da se ti i slični lijekovi nikako ne smiju upotrebljavati bez savjetovanja, suglasnosti i kontrole liječnika.