Nazivi biljke
Familija: Scrophulariaceae
Narodni: Čestoslavica
Latinski: Veronica officinalis
Ljekarski: Veronicae herba
Engleski: Speedwell
Njemački: Ehrenpreiss echter
Talijanski: Veronica
Francuski: L’ herbe de Veronique
Nalazište:
Raste na sunčanim okrajcima šuma, livadama i mjestima uz živice.
Opis:
Tu je trajna, 10-35 cm visoka, zeljasta, dlakava stabljika vuče po zemlji i pušta u nju vlaknate korijenčiće. Korijen je rizom. Mutnozeleni jajasti listovi, postavljeno nasuprotno, imaju kratke peteljke, na rubu su nazubljene, a na vrhu malo narovašeni. Cvjetovi su jasnomodri, ponekad bijeli, protkani ružičastim žilicama. Izlaze iz pazušaca gornjih i srednjih listova u obllku grozdastog cvata.
Sadrži:
Kalcij, jabučnu kiselinu, limunovu kiselinu, tanin, nepoznati alkaloid, heterozide: aukubozid, amigdalozid, salikozid i saponozid, gorke tvari, manitol, vosak, eterično ulje i šećer.
Bere se:
Cijela stabljika za vrijeme cvatnje. Cvate od svibnja do kraja srpnja. Primjenjuju se lišće i cvjetni vrhovi.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Čaj se priprema od 50-60 g lišća i cvjetnih vrhova čestoslavice, što se prelije litrom kipuće vode, pusti da poklopljeno stoji pola sata i zatim procijedi. Pije se vruć ujutro i navečer po 1 manja šalica. Zovu ga »evropski čaj«. Uzima li se duže vrijeme izlij čit će od nervozne glavobolje, gihta, reume, krvavog mokrenja, slabe probave, bolova želuca, čireva, kožnih bolesti. Koristi u svim slučajevima kad treba omekšati sluz. Odvar čestoslavice zaustavlja bacanje krvi iz pluća i liječi od škrofuloze, pospješuje prot jecanje žuči i potiče bubrege na rad. Radi lakšeg iskašljavanja kod bronhitisa treba uzeti po 30 g čestoslavice, podbjela (TussiIago farfara), komorača (Foeniculum officinale) i 10 g korijena ljubičice (Viola odorata), 3 velike žlice te mješavine preliti s ½ I kipuće vode, ostaviti poklopljeno 2 sata, zatim ocijediti i pomiješati s 2 velike žlice meda. Pije se toplo, svaka 2 sata po 1 velika žlica.
Protiv zatvora stolice koristi ovako pripremljen lijek: uzme se po 30 g lišća bijelog jasena (Fraxinus excelsior), suhih šljiva (Prunus domestica) i po 20 g čestoslavice i sladića (Glycirrhiza glabra), 2 velike žlice te mješavine kuhaju se 15 min. u 400 g vode, ostavi se da to poklopljeno odstoji 2 sata i zatim se pije – pola ujutro, a pola navečer.
Kao preventiva protiv tuberkuloze služi mješavina od jednakih dijelova kantariona (Hypericum perforatum), preslice (Equisetum arvense) i vodopije (Cychorium intybus): 3 velike žlice mješavine preliju se s ½ I kipuće vode, pa se to ostavi da poklopljeno stoji 15 min. Zatim se pomiješa s 2 velike žlice meda i procijedi. Piju se 2-3 šalice dnevno, ali samo po gutljaj svakih pola sata.
Kao lijek protiv tuberkuloze čestoslavica djeluje još bolje ako se pomiješa s jednakim dijelovima podbjela, ljekovitog plućnjaka (Pulmonaria officinalis) i sabljastog trpuca (Plantago lanceolata). Kuha se i primjenjuje kao i prethodni lijek. Za želudac i probavu, pospješenje toka žuči i poticanje bubrega na rad korisna je mješavina od jednakih dijelova čestoslavice, lišća jagode (Fragaria vesca), preslice (Equisetum arvense), metvice paprene, .kičlce (Erythraea centaurium) i borovice (Juniperus communis).