Herbarium – Despik

-

Nazivi biljke

Familija: Labiatae
Narodni: Despik
Latinski: Lavandula vera
Ljekarski: Oleum, Flores lavandulae
Engleski: Lavender
Njemački: Lavendel echter
Talijanski: Lavanda
Francuski: La lavande

Nalazište:

Raste svuda po kršu i suhim predjelima Primorja i Dalmacije, a uzgaja se i po vrtovima.

Opis:

To je trajna, samonikla, 40-60 cm visoka, razgranata, četvorouglata stabljika, gusto obrasla sjedećim, lancetastim, ružmarinu sličnim listovima koji su na rubu zavrnuti prema dolje, tamniji na naličju, a svjetliji odozgo. Zbog dlakavosti se cijela biljka čini siva. Modri cvjetovi poredani su oko vrha stabljike u klasu sitnog cvata. Cvijet ima 4 prašnika. Aromatična je mirisa i okusa.

- Google oglasi -

Sadrži:

U osušenom cvijetu 0,5 %—3 % gorkih tvari i eteričnog ulja, zatim oko 10 % tanina, 35—62 % linalil acetata, slobodni lineol, geraniol, cinen, ocimen, bomeol, cineol, kumarin, razne ketone, propionate i valerianate.

Bere se:

Cijela stabljika u rujnu, a vršci stabljike s cvjetovima u srpnju i kolovozu, kad cvate. Upotrebljavaju se cvjetovi i listovi, koji se suše u hladu, na zračnom mjestu.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Despikovo ulje ublažuje migrenu i nervoznu glavobolju ako se njime nataru sljepoočnice, čelo, šija i mjesto iza uha. Ako se 5—10 kapi despikova ulja uzme na šećeru, smiruje uzbuđenost, bolove oko srca, depresiju, navalu krvi u glavu, vrtoglavicu i uklanja nesvjesticu, želučane smetnje, lošu probavu, vjetrove, grčeve maternice i crijeva.

Kad se 1 šaka despikova cvijeta potopi u bocu s 2,5 dl maslinova ulja, pa se boca, slabo začepljena vatom, ostavi na suncu ili na toplom mjestu 6—8 tjedana, dobije se despikovo ulje koje je sastavni dio ljekarničkih preparata: Spiritus lavandulae, Spiritus aromaticus, Sapo glycerinatus liquidus, Mixtura oleobalsamica, Formaldehydum saponatum itd. Doda li se despikovu ulju borovičinog i terpentinova ulja, pa tom mješavinom, koja podražuje kožu, masira oboljeli dio, to daje laganu lokalnu anesteziju pa stišava bol. Despik služi često i kao korigens drugim lijekovima. Cvijet despika sastavni je dio ljekarničkih čajeva: Species aromaticae i Species pro balneo.

- Google oglasi -

Ako 15 g despikova cvijeta potopimo u 100 g alkohola, pa pošto to odstoji 10—14 dana procijedimo, dobijemo tinkturu despika. Maže li se njome koža na glavi, porast će kosa, a perut nestati. Odvar za obloge priprema se tako da se 1—1,5 kg cijele biljke, sitno izrezane, kuha u 12 1 vode sat i pol do dva sata, zatim se to ohladi i procijedi. Za kupanje se cijela ta količina procijedi u kupaonsku kadu, u vodu za kupanje. Takve kupke jačaju oslabjele, otklanjaju boli donjeg trbuha, neuredne menstruacije, »bijeli cvijet«, reumu i giht. Dobro je odvaru dodati i smrekova lišća.

Čaj despikova cvijeta oživljuje, čisti, omekšava sluz i oslobađa tijelo nepotrebnih sokova ako se dnevno piju 2 šalice čaja pripremljenog od 1 velike žlice cvijeta prelivenog s 2 dl kipuće vode. Isti čaj služi i za inhalaciju, kao lijek protiv astme.

Despik uspavljuje, lagano snizuje temperaturu, smiruje nadražljivost i regulira rad srca. Čaj od 10 g despika na 200 g kipuće vode pije se — 4 šalice dnevno — radi ublaživanja nadražaja na kašalj i protiv gušenja od bronhijalnih grčeva kod jakog kašlja. Za inhalaciju se tome čaju doda 5—10 g alkohola, ili se 1—2 kavske žličice alkoholature despika stavi u lonac kipuće vode. Ovako inhaliran despik ubija klice u dišnim putovima i mijenja i sastav sluzi, koju bronhi tada izlučuju.

Dokazano je da u slučaju običnih bolesti i upala grkljana, nosa, ždrijela i dušnika, praćenih čestim kihavicama, promuklošću i bolovima u guši, pomaže, uz inhalaciju despikom, grgljanje čajem od kadulje (Salviae officinalis) i kamilice (Flores chamomillae). To naročito vrijedi za upalu nosa, guše i šupljina uz krajnike, kad je sve »začepljeno«, što otežava disanje, uzrokuje glavobolju i opću nelagodnost.

Inhalacija je u tim slučajevima vrlo korisna. Još je djelotvornije ako se despiku doda jednaki dio kamilice, pa se dvije velike žlice te mješavine preliju s ½ l kipuće vode, zatim to ostavi poklopljeno da stoji 10 minuta i procijedi. Piju se 3 šalice dnevno u gutljajima svakih pola sata.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Kičica

Nazivi biljke Familija: Gentianaceae Narodni: Kičica Latinski: Erythraea centaurium Ljekarski: Herba centraurii minoris Engleski:...

Bolovi u oku – očni pritisak i glavobolja

Bolovi u oku posljedica su bolesti oka, ali isto...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas