Nazivi biljke
Familija: Scrophulariaceae
Narodni: Divizma
Latinski: Verbascum thapsiforme
Ljekarski: Flores, Folia, Herba Verbasci
Engleski: Common mullein
Njemački: Konigskerze grossblutige
Talijanski: Barbasso
Francuski: La bouillon grande
Nalazište:
Raste uz putove, potoke, na sunčanim, kamenitim brežuljcima, zapuštenom zemljištu, šumskim čistinama i pjeskoviti tlu kao korov, a može se naći i u vrtovima. Svježa ne miriše ugodno, a suha ima miris meda.
Opis:
To je dvogodišnja, 0,5-1,5 m visoka, uspravna, gustim dlačicama pokrivena stabljika, sa sjedećim, jajolikim, bijelim dlačicama obraslim lišćem. Prve godine razviju se samo debeli, mekani prizemni listovi, srebrnaste boje zbog maljavosti, a druge godine visoka stabljika sa čupercima velikih, žutih cvjetova, sličnih grozdu, klasu ili kiti na vrhu stabljike. Ima jak korijen. Gornji listovi svojom bazom obuhvaćaju stabljiku gotovo do idućeg, donjeg lista. Prašnici su prirasli na latice; tri gornja dlakava su i kraća, a dva donja gola i dulja. Za vrijeme cvatnje na zemlji oko biljke uvijek nalazimo mnogo otpalog cvijeta.
Sadrži:
Kalcij, gorke tvari, saponin, oko 10 % šećera, oko 2,5 % sluzi, vrlo malo eteričnog ulja, masti, nekih opojnih tvari, malo gume, žute boje krocetina i flavonoida
Bere se:
U doba cvatnje, od srpnja do kolovoza, svaki dan oko podne, čim ispari rosa, jer već drugi dan cvijet otpadne. Treba ga brzo sušiti da ne pocrni, te spremiti u hermetički zatvorene limenke ili staklenke, jer ga napadaju crvi.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Od divizme se upotrebljavaju list i cvijet. Svi pripravci divizme: čaj, tinktura, ulje i mlijeko, moraju se prije upotrebe procijediti kroz laneno platno, zbog dlačica koje nadražuju grlo. Čaj se priprema od 10 g cvijeta koji se prelije s ½ I kipuće vode. Pije se dvaput dnevno po 1 šalica. Liječi dišne organe, sprečava bacanje krvi iz pluća i groznicu.
Plućni čaj za iskašljavanje priprema se od po 25 g cvijeta divizme, bijelog sljeza (Althaea officinalis), crnog sljeza (Maiva silvestris) i podbjela (Tussilago farfara). Tri velike žlice te mješavine preliju se s ½ I kipuće vode, pa pošto to odstoji poklopljeno 1 sat, procijedi se i zasladi medom. Pije se toplo svaka 2 sata po 1 velika žlica.
Cvijet divizme pomiješa se s jednakim dijelovima podbjela, bijelog i crnog sljeza ikadulje (Salvia officinalis), pa se tri velike žlice te mješavine preliju s ½ I kipuće vode, dodaju se 3 velike žlice meda i to ostavi da poklopljeno stoji 1sat, a zatim se procijedi. Piju se 1-2 šalice dnevno. Taj čaj djeluje još bolje od prethodnog, a liječi od prehlade, suhog kašlja, promuklosti. Radi liječenja od bronhitisa ne pije se na šalice, nego svaki sat po 1 velika žlica. U slučaju bolesti grla treba tim čajem grgljati svakih pola sata, a u slučaju nosnih upala ispirati nos triput dnevno.
Rane, koje teško zacjeljuju, posipaju se debelom naslagom praška od suhih cvjetova divizme, a za obloge izvana, kao sredstvo za razmekšavanje, upotrebljava se lišće. Svježim zdrobljenim Iišćem oblaže se »divlje meso«, Divizrna ulazi u sastav prsnog čaja (Species pectorales). Zbog sluzavosti djeluje kao emoliens, a Iist i cvijet kao ekspektoransi.
Cvijet divizme može se preliti kipućim mlijekom, ili se 10 g suhog lišća prelije litrom mlijeka, pa se to pije nekoliko puta dnevno po mala šalica. To liječi od žutice, smanjuje mokrenje, a kod tuberkuloznih bolesnika pospješuje iskašljavanje i izbacivanje sluzi.
Kuha li se 60 g cvijeta 2 minute u 1 I mlijeka, to služi kao oblog za rane i protiv lišaja, ili za klistir u slučaju hemoroida. Radi liječenja od astmedivizma se pomiješa s jednakim dijelovima bazge (Sambucus nigra), korijena bijelog sljeza (Radix althaeae) i lišća podbjela, pa se 1 velika žlica te mješavine prelije s 200-300 g kipuće vode. To koristi i protiv upornog kašlja.
Svježi cvijet divizme prelije se slatkim bademovim ili maslinovim uljem i ostavi da odstoji na toplom 4-6 tjedana. Time se 2-3 puta dnevno mažu oči radi jačanja vida. Gluhoća ili slab sluh može se popraviti ako 3-5 kapi tog ulja kapnemo u bolesno uho. Kao djelotvoran lijek protiv kapanja mokraće i mokrenja u krevet uzima se u toku dana 15-20 kapi tog ulja na šećeru.
Divizme ima nekoliko vrsta, i sve su jednako ljekovite, ali su najpoznatije ovdje opisana Verbascum thapsiforme i uz nju Verbascum phlomoides.