Familija: Gentianaceae
Narodni: Djetelina gorka
Latinski: Menyanthes trifoliata
Ljekarski: Folia trifolii fibrini
Engleski: Buckbean
Njemački: Fieberklee
Talijanski: Trifoglio fibrino
Francuski:Le trefle deau Bitterklee
Nalazište:
Raste na tresetištima i hladnim, plitkim močvarama planinskih krajeva, na obalama rijeka i jezera.
Opis:
To je oko 30 cm visoka, višegodišnja, zeljasta, vodena biljka, s troperastim listovima sličnim djetelini, ali mnogo većim. Peteljka lista uzdužno je navorana. Pojedina pera duga su 3-1O cm, a široka 2-5 cm, dugoljasto kopljastog oblika, ravnog ili tek malo narovašenog ruba. Lice je lista tamno zeleno, a naličje svjetlije. Vrlo je gorkog okusa. Pod zemljom ima jak, do 1 m dugi rizom iz kojega izlazi mnogo izdanaka. Čvorast je i oko 15 cm debeo. Stabljika koja puže ili pliva, s površine vode izlazi uspravno. Cvjetovi su sabrani u gust, ružičasti cvat sličan zumbulu .
Sadrži:
Kemijski sastav te biljke nije još do kraja upoznat. Zna se tek da ona sadrži nestalne, gorke i ljekovite heterozide, pa kalij i mravlju kiselinu.
Bere se:
Obično u svibnju, kad cvate, i to uglavnom lišće. Biljku treba brzo sušiti, na propuhu i u hladu, kako bi sačuvala prirodnu boju i ljekovitost.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Kao gorki tonik ulazi u sastav »Extractum amarum«, jednako kao lincura(Gentiana lutea) i druge biljke iste porodice. Misli se da bi mogla djelovati kao emenagogum (sredstvo za povraćanje) i kao lijek protiv groznice.
Primjenjuje se u slučaju živčanih želučanih smetnji, slabe probave, žutice, škrofuloze, vodene bolesti i povratne groznice. Čaj od lišća djeteline potiče lučenje želučanih sokova, pu time popravlja tek i probavu, koristi protiv žučnih bolesti jer pospješuje protjecanje žuči i tako čisti krv. Djeluje još bolje u mješavini s jednakim dijelovima lišća jagode (Fragaria v ), borovice (Juniperus communis), pelina (Artemisia vulgari ), kadulje (Salviae officinalis) i kičice (Erythraea centaurium).
Ta mješavina efikasno liječi od trbušnih upala. Tinktura gorke djeteline, koju zovu »želučana tinktura«, pospješuje probavu nakon obilnih obroka ako se uzme oko 10 kapi na šećeru. Protiv prehlade i bolesti jetre te tinkture treba uzeti d 20 kapi nakon jela. To je i najbolji lijek za nervozne osobe lošom probavom. Neki upotrebljavaju čaj od korijena, ali on se češće priprema od 5O g suhog lišća na 1 I vode, a piju 2-3 šalice prije jela.
Kao tinktura uzima se 40 kapi prije svakog jela, kao prašak 2-3 g dnevno, a kao vino, koje se priprema tako da se 10 g lišća prelije sa 100 g kipućeg vina i zatim ostavi poklopljeno pola sata, 1-3 velike žlice dnevno, prije jela. To je lijek protiv skorbuta i drugih stanja iscrpljenosti zbog nedostatka svježe hrane, a zatim protiv gušavosti, zbog čega ga smatraju antistrumicumom. Otklanja glavobolju koja se javlja poslije jela zbog neprobavljivosti hrane i loše probave (autointoksikacija živaca u glavi).