Familija: Papilionatae
Narodni: Djetelina lucerna
Latinski: Medicago sativa
Ljekarski: Herba, Flores trifolii pratensis
Engleski: Alfalfa
Njemački: Luzernklee
Talijanski: Lupinella
Francuski: La lucerne cultivee
Nalazište:
Livade, travnjaci, uz putove, na masnoj hranjivoj zemlji.
Opis:
To je trajna, zeLjasta, uspravna biljka, oko 40 cm visoke stabLjike s trodjelnim, često bijelo-mrljastim listovima i crvenim cvjetnim glavicama. Peteljke lišća i cvjetova imaju pri dnu zaštitne palistiće. Svaki pojedini cvjetić čini lijevak. Miriše po medu, a okusa je slatko-kiselog. Plod je mahuna, zavijena triput kao puževa kućica; i u njoj su 1-2 sjemenke.
Sadrži:
Klorofil, ksantofil, razne aminokiseline, mnogo bjelančevina, oko 80 mg% provitamina A, oko 450 mg % vitamina C, zatim vitamine B, D, E i K, limunovu, jabučnu i malonsku kiselinu, holin, tanin, jedan santonin, razne encime, npr. encime hidroliziranja, grušanja itd., saponozide, 0,3% masti, 67% ugljikohidrata, mnogo kalija, kalcija, željeza, magnezija, fosforne kiseline, 3-4% dušičnih spojeva, potaše i eteričnog ulja.
Bere se:
U doba cvatnje, od svibnja do rujna, i to ili cijela biljka (herba) ili samo cvjetovi (flores), te se suši u hladu. Za salatu ili varivo bere se mlada biljka prije cvatnje, dok još stabljika nije odrvenjela.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Kao varivo i sala ta djeluje protiv skorbuta 4 puta jače od soka naranče. Kuhanjem i do 20 min. vitamini se u toj biljci ne unište. U pubertetu jača organizam, a liječi od reume i gihta kad se dnevno pije 40-70 g soka iscijeđenog iz mladog, svježeg lišća. Može se upotrebljavati i duže vrijeme, jer nije škodljiva. Ako se 250 g osušenog, mladog lišća lucerne kuha 1 sat u 11 destilirane, prokuhane vode ili kišnice, ostavi zatim da se smlači, pa se procijedi i pomiješa s 2 kg livadnog meda, dobije se medovina lucerne, od koje se za jačanje i kao preventiva uzimaju 2-3 velike žlice 3 puta na dan, poslije jela.
Za čaj se uzimaju 2 žličice cvjetnih glavica, preliju se s 2,5 dl kipuće vode, zatim se to poklopljeno ostavi stajati 10 min. pa se procijedi. Piju se 2-3 šalice dnevno. U čaj se može staviti malo meda, ali može i bez njega. Čajem se mogu ispirati čirevi, rak-rane u početnom stanju, ili se od njega stavljaju vlažni oblozi da bi omekšale otvrdnule žlijezde. Kao oblog pomaže i kod otvrdnuća dojki. Pri začepljenju jetrenog izvoda žuči pobuđuje i jetru i žuč na rad. Primjenjuju ga i poslije teških operacija, osobito želuca, kad je bolesnik slab, mršav i bez apetita.
pitanje,gdkjje se može nabaviti ta sušena lucerna,ja sam u poloprivrednoj apoteci kupio presovanu lucernu,ali su rekli da je za hranjenje stoke a treba mi da spravim zajedno sa livadskim medom,destilovanom vodom lijek za reum,gdje se može sušena i kako izgleda
ja sam je koristila u menopauzi i puno mi je pomogla za depresiju i drugo.