Familija: Labiatae
Narodni: Dobričica
Latinski: Glechoma hederacea
Ljekarski: Herba glechomae
Engleski: Ground ivy
Njemački: Gundermann
Talijanski: Edera terestre
Francuski: La lievre terrestre
Nalazište:
Raste uz plotove, na travnjacima i vlažnim livadama, po gajevima, svijetlim šumama i parkovima, u grmlju i živicama.
Opis:
To je 20-40 cm visoka, trajna biljka s puzavom, četverouglastom, dlakavom stabljikom čiji donji dio puzi po zemlji, a gornji stoji uspravno. Iz nje izlaze mnoge vriježe kojima se dalje širi. Listovi su nasuprotni, bubrežasti, navorašena ruba, gore tamniji, odozdo crvenkasti, na dugim peteljkama.Duguljast, dvousni cvijet svijetle modro ljubičaste boje s purpurnim točkicama ima 4 prašnika.
Sadrži:
Oko 6% tanina, oko 0,05% eteričnogulja, gorke tvari, marubin, kalij, kalcij, soli, octenu i vinsku kiselinu, smolu, vosak, holin i oko 3% šećera.
Bere se:
Za lijek se upotrebljava lišće, koje se sabire ljeti za vrijeme najjače vegetacije. Cvate od travnja do lipnja. Ako je potreban svjež sok biljke, ona se-cijela odreže blizu zemlje.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Prije je dobričica bila specifikum protiv tuberkuloze i krvarenja iz ranjavih pluća. Pila se 1 velika žlica iz nje iscijeđena soka u šalici mlijeka. Čaj se priprema tako da se 5-6 g svježeg lišća prelije s 2 dl kipuće vode. Dobro je uzimati 30 – 50g svježeg soka, ili pomiješati jednaku količinu šećernog sirupa i soka pa uzimati 40-80 g te mješavine dnevno. Isto tako, može se 20 g lišća preliti litrom kipuće vode, dodati 2 velike žlice meda, ostaviti da to stoji ½ sata, pa procijediti; piju se 1-2 šalice dnevno. Sve to zaustavlja krvarenje iz pluća, i liječi od bronhitisa, okrepljuje i potiče organe na rad.
Sok te biljke, svježe iscijeđen i ušmrkan, liječi od upala nosa, grkljana i dušnika, začepljenosti nosa i glavobolje koju ona izaziva, od bronhitisa, kroničnog katara nosa i proširenja pluća (Emphysema). Čaj dobričice potiče iskašljavanje i čišćenje bronha. Za istu svrhu služi i alkohola tura dobričice, od koje se uzimaju 2 kavske žličice dnevno u nekom čaju ili mlijeku.
Protiv grčeva crijeva zbog trovanja olovom (profesionalna bolest) pomaže puna čajna žličica lišća poparena s 200 g kipuće vode: pije se hladno jedanput ili dvaput dnevno. Može se uzeti 12g osušenog lišća i preliti ga sa ¼ I kipuće vode, dodati 2 velike žlice meda i kuhati 5-10 minuta. Još je bolje ako se lišće u vodi moči 12 sati, pa onda kuha samo 5 minuta i pije natašte 1 mala šalica, a u toku dana svaki sat pola velike žlice. Protiv žutice treba tome čaju dodati još 3 g pelina. Gnojni prištevi i čirevi ispiru se čajem dobričice pomiješane s jednakim dijelom stolisnika (Achilea millefolium). Mlade listove dodaju često salatama i varivima za slabokrvne.
Za grgijanje upaljenog grla treba uzeti 30 g dobričice, 1 veliku žlicu meda, 125 g jabukova octa i 125 g vode pa kuhati 10-15 minuta. Tim se čajem mogu ispirati uha kad iz njih curi gnoj, a lišće kuhano u jabukovu octu stavlja se kao vrući oblog protiv krstobolje, uloga i reume.
Dobričica, dakle, pomaže kod akutnih i kroničnih katara dišnih putova i probavnog trakta, suhog kašlja, proširenja pluća, tvrdokornih i jakih glavobolja kojima su uzrok upale u nosu ili loša probava, a liječi i od kamenaca mokraćnog mjehura, čireva u bubrezima, glista, škrofula, bolesti slezene i jetre, od histerije i neurastenije.