Herbarium – Dragoljub

-

Nazivi biljke

Familija: Tropaeolaceae
Narodni: Dragoljub
Latinski: Tropaeolum majus
Ljekarski: Herba nasturtii indicis
Engleski: Indian cress
Njemački: Kapuzinerkresse
Talijanski: Cappuccina
Francuski: Le cresson d’Inde

Nalazište:

Uzgaja se kao ukrasna biljka u cvjetnjacima i loncima, a raste i u svijetlim, obasjanim bukovim šumama i gajevima.

Opis:

To je jednogodišnja, zeljasta, oko 15 cm visoka biljka, gotovo okruglih listova, gusto protkanih žilama. Jaki, narančasto-žuti cvjetovi, išarani crvenim prugama, imaju svojstven miris.

- Google oglasi -

Sadrži:

Sumporni heterozid glikotropaeolozid, zbog kojega djeluje antibiotski, encim mirozid, smolu, pektin, gumu, tanin, šećer i vitamin C.

Bere se:

Cvate u lipnju i srpnju. Upotrebljavaju se svježi list i cvijet, a ponekad i zrelo sjeme. Lišće i cvijet sabiru se za vrijeme cvatnje, a plod u ranu jesen, kad sazri.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Zbog sadržaja vitamina služi kao proljetna salata (mlado lišće treba sitno isjeckati, malo posoliti i dodati limunov sok) koju valja uzimati bar jednom dnevno, ili se iz svježe biljke iscijedi 10—15 g soka za istu svrhu: proljetnu kuru protiv skorbuta. Kako se ta biljka može uzgajati i u loncima, ljeti na balkonu a zimi u sobi kraj prozora, osigurava nam cijelu godinu ljekovitu salatu, u smislu preventive, jer isparljivo eterično ulje dragoljuba uništava mnoge zarazne klice.

Jednako će koristiti uzmemo li 5—10 g dragoljubova sjemena, sitno ga stučemo i dodamo vode, pa pošto tako odstoji 2 sata popijemo s nekim voćnim sokom. Sumporno ulje u dragoljubu djeluje ljekovito u slučaju emfizema, kroničnog, pa i tuberkuloznog bronhitisa, pospješuje izbacivanje sluzi, osobito zagnojene, pomaže u astmi, pojačava izlučivanje mokraće, olakšava poteškoće što ih stvara bolesna žuč, jača spolnu moć. Uzima se triput dnevno po 1 kavska žličica alkoholature, razrijeđene s malo vode.

- Google oglasi -

Porast kose pospješuje tinktura koja se priprema tako da se sitno isjecka po 100 g svježeg lišća dragoljuba, koprive (Urtica dioica) i šimšira (Buxus sempervirens), pa se sve prelije s 500 g alkohola. Ostavi se da stoji 21 dan, i za to se vrijeme svaki dan jedanput dobro promućka. Zatim se procijedi tiskanjem. Tom se tinkturom trlja koža na glavi pomoću mekane četkice. Nakon 1 sat treba glavu oprati mlakom vodom. To se ponavlja svaki dan tri tjedna. — Ista tinktura služi i za vanjsku upotrebu kod nekih kožnih bolesti.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

“Čudotvorna” tableta daje novu nadu asmatičarima

Borba protiv astme bi uskoro moglo postati veoma jednostavno...

Dinamične vježbe za trenutačno izlječenje petnog trna!

Petni trn, poznat i kao plantarni fasciitis, je bolno...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas