Nazivi biljke
Familija: Ranunculaceae
Narodni: Gorocvijet
Latinski: Adonis vernalis
Ljekarski: Herba adonidis
Engleski: Pheasant’s Eye
Njemački: Fruhlingsadonis
Talijanski: Adonide
Francuski: L’herbe d’adonide
Nalazište:
Raste kao korov na suhom, pješčanom, vapnenastom tlu, kamenjarima i drvećem obraslim sunčanim obroncima.
Opis:
To je trajna, oko 25 cm visoka biljka, koja tvori rijetke male žbunove sa fino perastim, igličastim listovima. Na vrhu je svake stabljike po jedan lijep glavičasti cvijet promjera oko 3-7 cm, svijetle zlatnožute boje. Plod je jajolik, gotovo okrugao. Korijen je snažno razvijen. Gorocvijet je jedan od prvih vjesnika proljeća. Biljka je otrovna, gorkog, ljutog i neugodna okusa. Vrsta Adonis aestivalis nešto je viia, lišće joj je 3—4 puta perasto, a cvjetovi vatrenocrveni i nešto manji. Upotrebljava se u iste svrhe i jednako kao Adonis vemalis.
Sadrži:
adonidin, glikozid pikroadonidin, adonidinsku kiselinu, adonitoxozid, cimarozid, saponozid, adonitol, akonitnu kiselinu, kvercitinu sličnu tvar, holin, fitosterol, smolu i mast.
Bere se:
Cvate od travnja do lipnja. Za vrijeme cvatnje sabire se cijela biljka s cvijetom. Ponekad se upotrebljava i korijen (rizom). U homeopatiji se upotrebljava samo svježa biljka u cvijetu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Gorocvijet liječi od bolesti srca, angine pektoris, potiče bubrege na bolji rad i pospješuje mokrenje, pa tako liječi i od vodene bolesti. Poboljšava krvotok, usporava puls, jača srce, umiruje lupanje srca, i pomaže da splašnjavaju vodene otekline u nogama i trbuhu.
Djeluje kao morski luk (Scilla maritima) i slično digitalisu, samo što ne kumulira i ne stvara naviku, pa se može upotrebljavati nešto duže, ali ipak najviše dva tjedna, i to pod kontrolom liječnika. Jedna je od najboljih droga za srce, koje jača i onda kad to više ne može digitalis, jednako kod čistih srčanih oboljenja i kod onih koja su komplicirana bolešću bubrega ili vlastitim trovanjem, tzv. uremijom. Gorocvijet djeluje i na samo tkivo bubrega.
U slučajevima slabosti srca, nepravilnog pulsa (aritmije), ubrzanog rada srca kod arterioskleroze, gorocvijet pojačava rad srčanog mišića ne povisujući krvni tlak, jer umiruje živce, a zbog toga ga primjenjuju i kao lijek protiv epilepsije, zatim protiv Basedovvljeve bolesti i osaljenja srca.
Ćaj se priprema tako da se 1 kavska žličica biljke kuha u 3 dl vode 2 min., zatim se to poklopi i ostavi da stoji 5 min., pa se procijedi, ćaj se podijeli u tri obroka, pa se popije ujutro, u podne i navečer, poslije jela, ili na 6 dijelova, pa se uzima svaka 2 sata po 1 velika žlica.
Tinkture se uzima po 10 kapi 5—6 puta u toku 24 sata. Biljka je otrovna, pa je najbolje poslužiti se homeopatskim oblikom lijeka.