Nazivi biljke
Familija: Loranthaceae
Narodni: Imela
Latinski: Viscum album
Ljekarski: Stipites, folia, herba visci albi
Engleski: White mistletoe
Njemački: Mistel weisse
Talijanski: Vischio
Francuski: Le gui
Nalazište:
Raste kao parazit u obliku grma, obično pri vrhu grana, na stablima bjelogorice, većinom na jabuci, kruški i hrastu.
Opis:
To je zimzeleni grm, promjera i do 1 m. Stabljika je žutozelena, drvenasta, okrugla, dihozomično razgranata sa nasuprotno postavljenim žutozelenim, kožnatim rašljastim listovima koji sjede na stabljici. Mali, žućkasti, dvodomni cvjetovi izlaze iz pazušaca koljena stabljike. Plod je polu-prozirna, sočna, gotovo bijela boba, puna ljepljiva soka, s jednom tvrdom sjemenkom u sredini.
Sadrži:
Zelenu smolu, masno ulje, eterično ulje, viscin, sluz, gumu, neku tvar koja steže, kiselinu, vosak, holin, alkaloid viscotoxin, inozitolin i flavonske heterozide.
Bere se:
Cvate u ožujku i travnju. Za lijek se skupljaju mlade, mekane grančice do trećeg koljena i lisce. Plod se za lijek ne upotrebljava.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Imela liječi od padavice, grčeva, arterioskleroze, povišenoga krvnog tlaka, smetnji srca, klimakteričnih tegoba, osobito od navale krvi u glavu i vrtoglavice, potiče rad žlijezde gušterače (pankreasa), liječi od žutice, cisti nezdravu krv, osobito kod raka, regulira stolicu, zaustavlja krvarenja, umiruje živce, pomaže protiv nesanice i šumova u usima.
Protiv svih navedenih bolesti služe ovako pripremljeni lijekovi: Prasak od osušene i stucane biljke ili lisca uzima se dvaput dnevno koliko stane na vrh noža, s vodom ili u jelu. Možemo li 3 sata u 2 dl tople vode ½ kavske žlicice praha od imele, dobivamo ekstrakt koji se popije u dva obroka: pola ujutro, a pola navečer prije spavanja.
Ako 2 velike žlice praska dobro izmiješamo s 1 kg meda, to valja uzimati dvaput dnevno: po 1 kavsku žličicu ujutro natašte i navečer pred spavanje: Dobro je, također, 1 kavsku žličicu praska močiti u 2 dl vode 8 sati, zatim procijediti. To se pije u gutljajima u toku dana.
Čaj se priprema tako da se 2 kavske žličice praha preliju s 2,5 dl kipuće vode, zatim se to ostavi da poklopljeno stoji 5 min., pa se procijedi. Pije se ujutro natašte i 1 sat poslije večere, po 1 šalica.
Lijek protiv krvarenja iz pluća priprema se tako da se 1 velika žlica mješavine od jednakih dijelova rusornace (Capsella bursa pastoris), poljske steže (Potentilla tormentilla) i preslice (Equisetum arvense) popari s 2,5 dl kipuće vode, zatim se to ostavi poklopljeno da stoji 10 min., pa se procijedi. Pije se dvaput dnevno po 1 šalica, poslije jela.
Ako se 15 g imele sa hrasta kuha 10 min. u 14 1 vina, dobiva se čaj, od kojega valja uzimati svaki sat po 1 veliku žlicu, i to protiv rastrojenih živaca, padavice i uzetosti, za pospješivanje pravilnog kolanja krvi, zaustavljanje krvarenja iz želuca, pluća i maternice (u ovom posljednjem slučaju popije se 1 šalica čaja odmah, a zatim svaki sat po 1 velika žlica). Za vrijeme dok se pije taj čaj običava se na želudac. Trbuh ili prsa stavljati oblog od ilovače.
Protiv dječjih glista treba 10 g imele kuhati u 2,5 dl mlijeka; to se mlijeko pije ujutro, natašte, i navečer prije spavanja. Čaj od imele, pomiješan s bjelancetom, pije se protiv krvarenja hemoroida. Razdražljivi ljudi treba da, radi smirivanja živaca, uzimaju 6 tjedana natašte prasak imele, koliko stane na vrh noža, s malo vode ili kozjeg mlijeka, ali osim toga godinu dana neka ne jedu sušenu ni svježu svinjetinu, jaretinu meso od guske i purana, ni povrće koje nadima, kao grah, grašak, kelj itd. I za tu je svrhu najbolja imela sa hrasta, osobito, ako je posrijedi i neko krvarenje. Najveća dnevna doza toga praska smije biti 1 gram.
Postoje razlike u otrovnosti sastojaka pojedinih vrsta imele, npr., imela s jabuke otrovnija je od one s topole itd. Najdjelotvornije snizuje tlak imela s kruške, manje ona s jabuke, a najmanje s oskoruše. Zbog otrovnosti, imelu treba primjenjivati samo pod nadzorom liječnika. Čaj se može pripremiti tako da se 2 velike žlice mješavine od po 25 g imele, cvijeta i zdrobljenog ploda gloga (Crataegus oxyacanta) i preslice (Equisetum arvense) kuhaju 10 min. U 4 dl vode, zatim se to ostavi da poklopljeno stoji 2 sata. Pije se jedna šalica ujutro, a ‘druga navečer, prije jela. Uz to treba navečer pojesti 2-3 batvice češnjaka. To pomaže protiv skleroze i visokoga krvnog tlaka.
Čaj protiv kronične upale bubrega (nephritis) s povisenim krvnim tlakom priprema se od mješavine od po 25 g imele i preslice, te 50 g brezova lisca (Betula alba). Dvije velike žlice te mješavine kuhaju se 10 min. u 4 dl vode, pa se to poklopljeno ostavi da stoji 2 sata i zatim se procijedi. Pije se jedna šalica ujutro, druga navečer, prije jela. Dobro je također 40 g sitno zdrobljene imele močiti 12 dana u I bijelog vina i piti 3 puta dnevno po 1 čašicu prije jela.