Herbarium – Jaglac

-

Herbarium - Jaglac

Herbarium - Jaglac

- Google oglasi -

Nazivi biljke

Familija: Primulaceae
Narodni: Jaglac
Latinski: Primula officinalis
Ljekarski: Radix, Flores, herb a primulae
Engleski: Primorse
Njemački: Primel echte
Talijanski: Primaverina
Francuski: La primevere

Nalazište:

Raste na sunčanim i suhim livadama, rubovima šuma, obroncima i proplancima, medu živicama i grmljem, uz potoke i jezera, a uzgaja se i u vrtovima kao ukras. Cijela je biljka dlakava.

Opis:

To je trajna, zeljasta biljka razgranatih listova, poredanih u obliku ružice. Listovi su dugoljasto jajasti, smežurani i na rubu narovašeni. Bljedo-žuti cvjetovi stoje na dugim peteljkama, koje izrastu iz samog podanka, te eine stitac. Miris je slab, all karakterističan, a okus neugodno ljut.

Sadrži:

Kalij, kalcij, natrij, saponin, saponozide primaverina i primulaverina, a u cvijetu flavonoid. List ima do 2% saponozida. Cijela biljka ima mnogo vitamina C, a u listu još oko 3 mg % karotena, kristalizirane jaglacne kiseline i kamfora.

Bere se:

Cvate medu prvim cvijećem u proljeće, a tada se i sabire. Upotrebljava se čitava biljka. Korijen se bere u proljeće i jesen. Osušen mirise kao anis. Ljekovitija je ona biljka čiji su cvjetovi na dugoj peteljci i nagnuti u stranu.

- Google oglasi -

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Jaglac pomaže cirkulaciju krvi, regulira neurednu menstruaciju u mladih djevojaka, otklanja nesvjestice, bolove koji se javljaju u jednoj polovici glave i lica, olakšava iskašljavanje, čuva srce izmoreno od čestog kašljanja zbog zastoja u plućima, kao kod bronhitisa, hripavca, upale pluća, prije i poslije krize, i u svim slučajevima kad je srce u opasnosti da smalaksa. Za te svrhe pije se odvar od 6 g usitnjenog korijena, kuhanog 10 min. u 2 dI vode, i to triput dnevno po 1 šalica. To je najbolja i najdjelotvornija doza.

Sjetimo se da 1 kavska žlica sadrži 5-6 g usitnjene biljke u suhom stanju. Ista doza vrijedi i za čaj od cvijeta koji se samo popari kipućom vodom, a ne kuha se, i poste poklopljeno odstoji 10 min., procijedi se. Pije se triput na dan po 1 šalica. Protiv reume u zglobovima, cak i u zapuštenom stanju, treba 3–4 mjeseca piti čaj od cvijeta jaglaca svaki dan ujutro natašte i pola sata prije večere po malu šalicu.

Dobro je 20 g cvijeta jaglaca i 15 g cvijeta bazge (Sambucus nigra) preliti s 2,5 dl vina, dodati 1 veliku žlicu meda i kuhati 5 min. Taj čaj stimulira znojenje i zbog toga liječi sve vrste nahlada. Jaglac se daje kao ekspektorans umjesto američke Senege, a sam cvijet – mjesto cvijeta divizme ili s njom – sastavni je dio »plucnih« čajeva.

Čaj od cvjetova povećava broj crvenih krvnih tjelešaca, liječi od histerije, zatvora stolice, navale krvi u glavu, indirektno i od proširenja srca i aorte, a uzima se i protiv udara mozgovne kapi. Mlado lišće s uljem i limunovim sokom izvrsna je i zdrava salata, a jede se i kao
varivo i kao pita zeljanica.

Čaj od 1 velike žlice lišća poparene s 2,5 dl kipuće vode, pošto odstoji 5 min. pije se protiv nesanice, za jačanje živaca, lakše iskašljavanje i znojenje, za odstranjivanje loših tvari iz tijela i zbog ublaživanja bolova kod kronične reume zglobova i kod uloga. Uzimaju se 1—2 male šalice dnevno, duže vrijeme.

Čaj od 20 g suhog lišća jaglaca, prelivenog s 2,5 dl kipuće vode i kuhanog još 5 min., uklanja omaglicu, nesvjesticu, migrenu, lupanje srca, neuralgiju i kronični zatvor stolice. Piju se po 2 šalice dnevno. Doda li se tom čaju 1 velika žlica meda, pa se on kuha na tihoj vatri još 5 min., zatim poklopljen odstoji 10 min, i onda procijedi, pije se dvaput dnevno po šalica radi liječenja od uzetosti. Prah osušena i samljevena korijena služio je nekada za ušmrkavanje i kihanje kao »burmut«.

Ali ako se ušmrkava 5—6 puta dnevno, on liječi od čestih nesvjestica. Ako se 1 velika žlica usitnjenog korijena jaglaca kuha 5 min. u 3 dl kipuće vode, pa se to popije u tri obroka dnevno po 1 šalica, vrlo je korisno protiv bronhitisa poslije preboljele gripe. Korijen, koji blago čisti i stimulira mokrenje, može se uzimati u početku upale pluća, gripe i nazeba, jer snizuje temperaturu. Za samo mokrenje upotrebljava se čaj od lišća i cvijeta zajedno.

Stariji ljudi treba da uzimaju radije jaglac nego ipekakuanu ili senegu, jer ta sredstva slabe srce, a jaglac ga jača. U dozi većoj od navedenih jaglac je otrovan, pa se treba točno držati propisa.
Ako se u 1 l vode 8—10 sati moče 2—3 velike žlice cvijeta i usitnjenog korijena jaglaca, pa se to procijedi i pije 3—4 puta dnevno po 1 šalica, liječe se također sve ovdje spomenute bolesti.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Zeleni čaj pomaže pri mršavljenju

Činjenica je da osobe koje imaju naviku ispijanja zelenog...

Herbarium – Neven

Nazivi biljke Familija: CompositaeNarodni: NevenLatinski: Calendula officinalisLjekarski: Calendulae flos, herbaEngleski:...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas