Nazivi biljke
Familija: Rutaceae
Narodni: Jasenak
Latinski: Dictamnus albus
Ljekarski: Radix Dictamni albi
Engleski: Fraxinella
Njemački: Diptam weisser
Talijanski: Frassinella
Francuski: La fraxinelle
Nalazište:
Raste na suhim sunčanim mjestima, kamenjarIma i vapnenom tlu .
Opis:
To je trajna, oko 1 m visoka biljka. Listovi su cijeli, jajoliki, ili neparno perasti, slični jasenu, odakle vjerojatno i potječe naziv biljke. Na jednoj peteljci ima po 5 listova; kožnati su i slabo nazubljeni. Iz razvijenog podanka izlaze stabljike, tvoreći okruglaste krošnje. Bijeli ili ružičasto-ljubičasti cvjetovi tvore grozdaste cvatove u gornjem dijelu stabljike.
Sadrži:
Eterično ulje, phenolcarbonsku kiselinu, šećer, trigonellin, cholin, alkaloid, dictamnin, saponin i vosku sličnu tvar. Kad se lisce protrlja prstima, mirise na limun. U biljci ima mnogo hlapljivog ulja, koje se oko biljke skuplja naročito pod večer, te se može i upaliti.
Bere se:
U proljeće se sabire lišće, u proljeće ili jesen kora i korijen, a u jesen plod, kada dozre. Pri branju izaziva na kozi crvenilo, bol i plikove, pa valja biti oprezan.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Ako se 3 velike žlice suhe kore korijena popare s ½ I kipuće vode, pa se to ostavi da stoji 1 sat i procijedi, dobiva se čaj (pije se triput dnevno po 1 šalica) koji pomaže protiv bolesti krvi, pospješuje mokrenje, znojenje i izlučivanje sluzi, liječi od groznice, ublažuje grčeve i cisti od glista. Protiv glista je još djelotvorniji čaj od lišća, koji liječi i probavne organe.
Čaj od plodova liječi bubrege. Za umirenje u slučaju histerije, neurastenije i nervoze treba 1 veliku žlicu mješavine od 10 g korijena jasenka, 10 g matičnjaka (Melissae officinalis) i 70 g odoljena (Valeriana officinalis) popariti s 2 dl kipuće vode, poklopiti,ostaviti da stoji 1 sat, procijediti i piti nezaslađeno prije jela, a zaslađeno poslije jela, obično pred spavanje.