Herbarium – Kadulja

-

Nazivi biljke

Familija: Labiatae
Narodni: Kadulja
Latinski: Salvia officinalis
Ljekarski: Folia salviae
Engleski: Garden sage leaves
Njemački: Salbei echter
Talijanski: Salvia
Francuski: La sauge des pres

Nalazište:

Ima je posvuda po kamenjaru Primorja, Dalmacije, otoka, Crne Gore i Hercegovine. Samo je ova kadulja ljekovita, a ostale – kadulja ljepljiva (S. glutinosa), livadska (S. pratensis), šumska (S. silvestris), austrijska, etiopska i američka – služe samo kao ukras našim vrtovima.

Opis:

To je zbijen, razgranat, 30-40 cm visok grm višegodišnje, drvenaste, četvorouglaste stabljike. Listovi su zbog dlakavosti srebreasto bijeli, srcoliki, na rubu dvostruko narovašeni. I stabljika je dlakava. Dvousnati, tamnomodro-ljubičasti cvjetovi tvore na vrhovima stabljike klasaste pršljenove. Svi dijelovi biljke imaju jak, aromatičan miris, koji se sušenjem ne gubi.

- Google oglasi -

Sadrži:

Kalij, kalcij, natrij, oko 2,5% eteričnog mirisnog ulja, u kojemu ima cineola, pa uz mnogobrojne dlačice sprečava isparivanje vode, zbog čega kadulja izdrži i najveće suše. Lišće djeluje adstringentno i antiseptički. Ljuta je i gorka okusa zbog tanina i gorkih tvari, koje su također ljekovite.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Sredstvo za ispiranje desni i usne šupljine priprema se tako da se s ½ l kipuce vode popare 3 velike žlice lišća, pa se to poklopi i ostavi da stoji preko noći, a ujutro se procijedi. Vjeruje se da pomaže čak saniranju kameni kod plućne tuberkuloze, jer sadrži tanina koji zaustavlja krvarenje. Da jaka eterična ulja ne bi izazvala nepoželjne učinke, ne valja ni mnogo ni dugo ni cesto piti kaduljin čaj. Zbog toga ona služi češće za »vanjsku « upotrebu. Čaj od jednakih dijelova kadulje i steže (Potentilla tormentilla) smanjuje noćno znojenje u prsobolnih i rekonvalescenata poslije teških bolesti, kočeći putem moždanih centara periferne živce površinskih žlijezda.

Doda li se šalici čaja od kadulje 30-50 kapi tinkture od moravke (Arnica montana) dobiva se odlično sredstvo za grgljanje i ispiranje u slučaju difterije, parotitisa (zausnjaka), angine (upale krajnika) i afti (gnojnih ranica u usnoj supljini). Stare gnojne rane brzo zarastu ako se ispiru i oblažu odvarom od kadulje. Čim je oblog suh, treba ga ponovo smočiti. Ako se 45 g kadulje kuha 20 min. u ½ l mlijeka s 1 velikom žlicom meda, to liječi od promuklosti koju je izazvala prehlada. Pije se u toku dana u 3 obroka.

Lijek protiv upale mokraćnih putova priprema se tako da se 1 velika zlica mješavine od jednakih dijelova kadulje, breze (Betula alba), medvjedeg grozda (Uva ursi), cvijeta bijelog sljeza (Flos althaeae officinalis) i preslice (Equisetum arvense) popari s ½ l kipuće vode, pa se to pokriveno ostavi preko noći, a ujutro se procijedi. Pije se u malim čašicama u toku dana umjesto vode.

- Google oglasi -

Protiv bolova i grčeva u želucu treba uzeti 10 g cvjetne grane kadulje, popariti s 1 l kipuće vode i piti po 1 šalicu prije jela.Prašak cvijeta kadulje i pelina sastavni je dio poznatoga torinskog vermuta.

Kadulja kuhana u pola vode i pola vina čisti, jača živce i zaustavlja drhtanje ruku. Dodaju li se kadulji jednaki dijelovi smrekovih boba (Fructus juniperi) i pelina (irtemisia absinthium), pa se to kuha u pola vode i pola vina, pije se triput dnevno po šalica prije jela, kao lijek protiv trbušnog tifusa. Protiv gripe i jake prehlade piju se 2 šalice toplog kaduljina čaja na dan.

U 1 I slatkog dalmatinskog vina moči se 8-10 dana, uz povremeno mućkanje, 80 g kaduljina lišća. Ljudi živčano rastrojeni i rekonvalescenti treba da to uzimaju kao lijek, 1-3 velike žlice na dan, poslije jela. Djelovanje se osjeti već nakon 2 sata, a traje i nekoliko dana nakon prestanka uziman]- Protiv noćnog znojenja treba nešto prije spavanja uzeti kapi tinkture od kadulje. Ponekad kadulja nadomješta i antibiotike, a njezin se med cijeni vise od ostalih vrsta.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Cikorija kao lijek melem za crijeva, probavu i dobro zdravlje

Cikorija kao lijek se koristi već stotinama godina za mnoge bolesti,...

Paradajz – zdravo voće koje čuva naše zdravlje

Paradajz je u stvari voće a ne povrće kako...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas