Herbarium – Kafa

-

Herbarium - Kafa

Herbarium - Kafa Arabica

- Google oglasi -

Nazivi biljke

Familija: Rubiaceae
Narodni: Kava prava
Latinski: Coffea arabica
Ljekarski: Cofeae semen
Engleski: Coffee
Njemački: Bohnenkaffee
Talijanski: Caffe
Francuski: Le cafeier

Nalazište:

Potječe iz južne Etiopije, kasnije prenesena u Arabiju, a iz nje po cijelom svijetu, pa je zato nazvahu »arapska kava«. Najbolja vrsta uzgaja se plantažno u Brazilu. Voli duboku, laganu i vlažnu zemlju. Bolja je ona iz planinskih krajeva od one u nizinama.

Opis:

To je grm, odnosno sivo-zeleno drvo, oko 5 m visoko, s nasuprotnim granama, raširenim i punim uvijek zelenog, jajastog, odozgo tamnozelenog a odozdo blijedog, nasuprotno postavljenog lišća. Po tri do sedam bijelih, mirisavih cvjetova stoji u pazušcima listova. Iz njih se razvije okrugla boba, crvena kao trešnja pregrađena u 2 pretinca, sa po jednom rožnatom, sprijeda ravnom, straga zaobljenom sjemenkom – zrnom kave. Ono je oko 7-10 mm dugo, sivo-zelenkaste ili zelenkasto-smeđe boje, usječeno na ravnoj strani brazdom poput zemlje, a vrlo je tvrdo. Nakon dvije godine zrno gubi na težini. Aroma postaje bolja poslije prženja, jer zelena kava (nepržena) nema taj tipični miris i gorka je.

Sadrži:

Nepržena kava ima 0,7-1,8% kofeina, 10-11 % masti, 8-12% vode, 5-7% šećera, te 40% celuloze. Prženjem nastaje u zrnju mrko, isparljivo, vrlo aromatično ulje, zvano kofein, koje sadrži piridina, acetona, furana, furfurala, furfurilnog alkohola, octene kiseline i još nekih tvari sto nastaju stvaranjem jednog manjeg dijela slobodnog kofeina i karam ližiranjem šećera, a daju kavi specifičan miris.

Bere se:

Prvi put se kava s drva bere nakon 3-5 godina. U desetoj godini može jedno drvo dati već 1-2 kg kave godišnje. Obrana se kora suši na suncu ili na umjetnoj toplini, zatim se oljušti i rešetima odvajaju krupna od malih zrna, sivo-zelene boje.

- Google oglasi -

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Samljevena pržena kava upotrebljava se obično kao čaj, odnosno odvar. Ta, kako kažemo, »crna kava« daje se u slučaju slabosti srca, kod opadanja tjelesne snage, npr. kod upale pluća, grozničavih stanja, kod iscrpljenosti u toku i poslije teških bolesti. Ona liječi i prevenira migrenu, osobito kad se u nju nacijedi svježeg limunova soka. Crna kava potiče i krijepi živce oslabljele za vrijeme dugih bolesti, ili dugog, osobito umnog rada. Ona je, dakle osvježujuće pice, srčani analeptik, ali djeluje i kao protuotrov kod trovanja bunikom (Hyoscyamus niger), kukutom ( onium maculatum) i opijumom, za koju svrhu treba brzo pojesti po nekoliko žlica samljevene pržene kave.

Pomaže i u slučaju opeklina, ako se mjesto opečeno vrelom vodom pospe prahom samljevene pržene kave, i to 2 puta dnevno. Crna kava, kao piće, koristi protiv proljeva, pa i onih težih, npr. dizenterije, ali je tada nikako ne valja šećeriti, nego je treba piti gorku, malo jaču, 3 puta dnevno po manju šalicu.

I zeleno zrnje kave pomaže i liječi razna obo1jenja. Samljeveno u prah snizuje temperaturu kod grozničavih stanja, umiruje veliki kašalj: 1 g samljevene zelene (nepržene) kave, razdijeljene u 5 praškova, uzima se u 5 jednakih razmaka u toku dana.

Kad se 25 g samljevene nepržene kave prelije sa 125 (1,25dl ili ¼ l) hladne vode, pa ostavi da kisne 12 sati i nakon toga procijedi, pije se natašte, bez šećera, protiv reumatizma i dugotrajnih groznica, pa čak i kod malarije.

Pržena se kava osim za liječenje rado upotrebljava j za užitak kao kuhani napitak, zatim kao sirup, liker, slad ili dodatak raznim kremama i kolačima. Ne preporučuje, a ponekada čak zabranjuje, nervoznim osobama, ili oboljelima od želučanog čira, jer podražuje sluznicu želuca i »razgoni san«,
Nervozni ljudi neka je zato ne piju poslije 15 sati.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Brzi recept za kolač od mente koji smiruje želudac

Menta je biljka zanosnog, osvježavajućeg mirisa, a osim u...

Herbarium – Jadić

Nazivi biljke Familija: RanunculaceaeNarodni: JadićLatinski: Aconitum napellusLjekarski: Tuber aconitiEngleski: MonkshoodNjemački:...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas