Nazivi biljke
Familija: Guttiferae
Narodni: Kantarion
Latinski: Hypericum perforatum
Ljekarski: Herba hyperici
Engleski: St. John’s wort
Njemački: Johanniskraut echtes
Talijanski: Isperico pilatro
Francuski: Le mille-pertuis
Nalazište:
Raste na suhim brežuljcima, poljima i livadama, pašnjacima, rubovima suma i kamenitim mjestima.
Opis:
To je 30-70 cm visoka, trajna, uspravna stabljika sa nasuprotno izraslim, jajasto tupim, glatkim listovima bez peteljki, punim prozirnih točaka, a na obodu crno istočkanim. Jako razvijeni zlatnožuti cvjetovi s 5 latica, koji odozdo također imaju crne točke, tvore cvatove. Imaju mnogo prašnika, sraslih u 3 snopića. Biljka ima svojstven miris, opor, gorak i aromatičan okus.
Sadrži:
Željezo, oko 9-11 % raznih tanina, a najviše katehinskog, 0,1-0,2% eteričnog ulja, smolu, antocijan, crvenu boju hypericin, karotin, holin, oko 30 mg % vitamina C, flavonske heterozide i neke alkaloide u tragovima.
Bere se:
Cvate u srpnju i kolovozu. Sabire se za vrijeme cvatnje. Upotrebljavaju se cvjetovi i lisce, odnosno vrsne grane u cvatu. Suši se u hladu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Šaka svježe zdrobljenog cvijeća u ½ I maslinova ulja treba da stoji 6-8 tjedana na suncu, kraj peci, ili 2 sata u vodenoj pari, pa tada služi za mazanje i obloge u slučaju oteklina, opeklina, uloga, reume, iščašenja i čireva na prstima, npr. kukca (panaritium), itd.. Pomiješa li se to s isto toliko finoga, čistog terpentinova ulja, uspjeh je još bolji. Stavi li se saka cvijeća u % I stolnog ulja, pa ostavi na suncu ili kraj peći 6-8 tjedana, dobiva se lijek protiv trbušnih holova, grčeva i kolika. Uzima se triput dnevno po 6-8 kapi na šećeru.
Čaj od lišća i cvjetova liječi protiv oticanja jetre, sprečava skupljanje sluzi u plućima i šupljinama glave, odstranjuje pritisak u želucu, liječi od kamenaca i upale bubrega i mokraćnog mjehura, od vodene bolesti, ublažuje išijas i neuralgiju živaca trigeminusa. Za te svrhe piju se 2 šalice toga u toku dana, u gutljajima. Upotrebljava se još i protiv padavice, bolesti živaca i moždine.
Protiv bolesti jetre dodaje se čaju prva tri dana svakoj šalici praha aloja koliko stane na vrh noža. Kantarion jača spolne organe, potiče rast i razvoj ženskih spolnih organa. Zbog toga se slabunjavim djevojčicama prije prve menstruacije, daje duže vrijeme čaj od kantariona, pomiješan s jednakom količinorn divljeg pelina (Artemisia vulgaris).
Kantarion, pomiješan u jednakim dijelovima sa stolisnikom (Achilea millefolium), jača mokraćni mjehur i sprečava noćno mokrenje u krevet. Za tu svrhu treba piti 1-2 šalice toga čaja u toku dana, noge utopljavati, a navečer jesti suhu hranu, bez tekućine.
>> RECEPT: Kako napraviti kantarionovo ulje
Ako se ne može zadržavati mokraća, pomoći će čaj koji se priprema tako da se 3 velike žlice kantariona preliju s 1 I kipuće vode, zatim se to stavi na vatru i, čim ponovo zakipi, ukloni s vatre i procijedi. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela. Taj čaj čisti i od glista, a sluzi i za ispiranje rana. Lijek protiv oteklina, iščašenja, reume u zglobovima, boli u križima i mnogih unutarnjih bolesti priprema se tako da se 2 velike žlice kantariona moče 12-16 sati u 3 dl vode, zatim se to procijedi, doda se 1 velika žlica meda i promiješa. Pije se triput dnevno, poslije jela, duže vrijeme.
Čaj koji se priprema tako da se 15 g kantariona, 1 velika žlica meda, 1,25 dl vina i 1,25 dl vode kuhaju 5 min.,pije se svakih pola sata u toku dana po gutljaj radi lakšeg iskašljavanja, protiv potištenosti, glavobolje, grčeva u želucu i trbuhu, grušanja krvi, bolesti bubrega, jetre, slezene i mjehura koji ne može zadržavati mokraću.
Protiv grčeva za vrijeme menstruacije treba uzimati triput dnevno po 8-10 kapi kantarionova ulja. Kantarionovo ulje priprema se tako da se 4 velike žlice nerazvijenih pup ova biljke uspu u staklenku i ostave jedan dan da malo povenu, a zatim se na njih nalije ½ I maslinova ulja, staklenka se dobro začepi i pusti da stoji 6-8 tjedana. Tim se uljem također mazu kraste i osipi.
Drugi je način dobivanja kantarionova ulja da se 500 g cvijeta i sitno isjeckanog lišća kantariona potopi u staklenki s 1 I najboljeg stolnog ulja i ½ I bijelog vina, pa se to kuha na vodenoj pari dok vino ne ishlapi. Kao lijek protiv kroničnog bronhitisa i astme sluzi čaj koji se priprema tako da se po 6 g kantarionova cvijeta, lišća podbjela (Tussilago farfara) i omana (InuIa HeIenium) kuha 5 min. u ¼ I vina s 1 velikom žlicom meda. Pije se po 1 šalica triput dnevno.
Protiv prije spomenutih bolesti vrlo je dobar i čaj od mješavine jednakih dijelova kantariona, tetrljana (Marubium vulgare), kicice (Erythraea centarium), timijana (Thymus serpyllum) i miloduha (Hyssopus offieinalis). Velika žlica te mješavine prelije se s 2,5 dl kipuće vode, ostavi da stoji 1 sat i zatim procijedi. Pije se toplo, dvaput dnevno, ujutro i navečer po 1 šalica.
Eterično ulje kantariona Cisti od crijevnih parazita, a fenolski spojevi u kantarionu djeluju antibakterijski.
Ovo je odlično,zanima me prirodan lek za regeneraciju nervnog sistema a ne za smirenje?
mene zanima lek za eserihiju