Herbarium – Kičica

-

Herbarium - Kičica

Herbarium - Kičica

- Google oglasi -

Nazivi biljke

Familija: Gentianaceae
Narodni: Kičica
Latinski: Erythraea centaurium
Ljekarski: Herba centraurii minoris
Engleski: Lesser cantaury
Njemački: Tausendguldenkraut
Talijanski: Centauera minore
Francuski: La centaurey

Nalazište:

Raste po vlažnim, pješčanim brdskim livadama i pašnjacima, oranicama, šumskim čistinama i obroncima, često u tolikoj količini da se polja od nje zarumene.

Opis:

To je jednogodišnja ili dvogodišnja biljka, sa četvorouglatom, šupljom, oko 30 cm visokom, zeljastom, gore razgranatom stabljikom, s jajoliko dugoljastim, nasuprotnim, gotovo sljedećim listovima i plameno ružičastim, grozdastim cvjetovima koji tvore metlaste cvatove na vrhu stabljike. Stari i na suncu osušeni cvjetovi izblijede. Otvaraju se samo na suncu, obično oko podneva. Biljka je gorka okusa. Nije otrovna.

Sadrži:

Željezo, natrij, gorke heterozide: genciopikrozid, eritaurozid, eritrocentauroziđ, glikozid eritaurin, zatim smolu, šećer, vosak, do 1% alkaloida, od kojih najviše gencijanina, te eterično ulje.

Bere se:

Kad je u punom cvatu, a cvate u srpnju i rujnu. Upotrebljavaju se listovi i cvjetovi, tj. cijeli gornji dio biljke, koja se suši u hladu i na propuhu da se sačuva prirodna boja.

- Google oglasi -

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Za proljetno čišćenje krvi uzimaju se jednaki dijelovi kičice i maslačka (Taraxacum officinale) kao dodatak mesnoj juhi, radi uklanjanja žgaravice i bolova u želucu, radi poticanja na normalno lučenje sokova, protiv loše stolice, običnog i krvavog proljeva, glista, gihta i krvarenja, protiv groznice i temperature i za umirenje nervoznih bolesnika.

Čaj protiv groznice, potištenosti, sjete, histerije, glavobolje, bolesti želuca i loše probave, gripe, reume mišića i zglobova, žgaravice, šećerne bolesti i slabokrvnosti, priprema se od 20 g biljke koja se prelije s 2,5 dl kipuće vode. Pije se u gutljajima po 1 šalica u toku dana, ili Va šalice pol sata prije jela. Liječenje traje 2—4 tjedna. Uz spomenuto, taj čaj liječi od otvrdnulosti pluća poslije upale, čisti krv, odstranjuje žučne kamence i regulira neredovitu menstruaciju. Da bude ukusniji, dodaju mu se jednaki dijelovi kamilice (Flores chamomillae) i metvice (Mentha piperita).

Ako 1 velikoj žlici kičice dodamo 1 kavsku žličicu pelina, pa to prelijemo s 2,5 dl kipuće vode i umiješamo 1 veliku žlicu meda, dobivamo lijek protiv hripavca. Djeca uzimaju svaki sat po 1 kavsku žličicu, a odrasli svakih pola sata. I taj čaj koristi protiv otvrdnuća pluća i žučnog kamenca. Protiv nečistoće kože, mladenačkih akni i nekih osipa, treba 2 velike žlice mješavine od jednakih dijelova kičice i kadulje (Salvia officinalis) popariti s 2,5 dl kipuće vode: pije se triput dnevno po 1 šalica poslije jela.

Čaj pripremljen od 10 g (1 velike žlice) biljke koja sa kuha 2—3 min. u ½ l vode, liječi želudac, jetru i žuč. Piju se po 2 šalice u gutljajima u toku dana. Mjesto čaja može se uzeti i prašak od suhe biljke, do 2 g dnevno, što uz ostalo djeluje i protiv groznice, podstiče probavne organe, umiruje bolove nervoznih bolesnika i smanjuje kiselinu u želucu. Kad se 25 g kičice kuha u % 1 bijelog vina, a pije triput dnevno po 1 kavska žličica poslije jela, to jača živce i mišiće, a pomaže i protiv groznice. Još je djelotvornija tinktura, a uzima se triput dnevno po 10—15 kapi.

Lijek protiv svih nabrojenih bolesti možemo pripremiti i tako da bocu od % 1 napunimo svenutim listovima i cvijetom kičice, zalijemo do vrha jakom rakijom, ostavimo je na suncu ili kraj peči 6—8 tjedana, a zatim procijedimo i otfiltriramo. Uzima se 2—3 puta dnevno po 20 kapi. Kao gorki tonik (amarum) kičica djeluje slično lincuri (Gentiana lutea), pa pomaže i protiv slabokrvnosti.

Infusum, ili vodeni ekstrakt, pravi so od 10—20 g biljke na 1 1 vode, a djeluje kao i drugi pripravci od kičice. Npr.: Mješavina od po 20 g kičice, lincure, iđirota (Acorus calamus), gorke djeteline (Menyanthes trifoliata) i kore gorke naranče (Aurantii amari pericarpium) moči se 8—10 dana, uz češće mućkanje, u l i rakije komo vice. Pije se 1 rakijska čašica pol sata prije jela, triput dnevno.

Isto je tako korisna i mješavina od po 25 g kičice, trave ive (Teucrium montanum), lincure i šikaline (Cnicus benedictus), a priprema se kao i prethodni čaj.

Protiv nadimanja i vjetrova koristi mješavina od 20 g kičice, gorke djeteline, kamilice, metvice i matičnjaka (Melissae officinalis). Ako se, uz nadimanje, pojavljuju i grčevi u trbuhu, pomaže mješavina od po 20 g kičice, tetrljana (Marubium vulgare), metvice, kamilice i timijana (Thymus serpyllum); 1 velika žlica prelije se s 2,5 dl kipuće vode, poklopi, ostavi da stoji 15 min., pa zatim procijedi. Pije se po 1 šalica prije jela.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Par savjeta kako da živite zdrav život

Kako živjeti zdravo? Pitanje je koje muči mnoge. Sigurno...

Bosiljak ljekovita svojstva – fantastična pomoć iz prirodne apoteke za niz raznih tegoba

Bosiljak (Ocimum basilicum L.) je jednogodišnja mirisava, zeljasta...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas