Nazivi biljke
Familija: Papilionatae
Narodni: Kokotac
Latinski: Melilotus officinalis
Ljekarski: Meliloti herba, flores
Engleski: Yellow melilot
Njemački: Steinklee echter
Talijanski: Meliloto
Francuski: Le trefle de mouche
Nalazište:
Raste kao korov na pustim mjestima, kraj njiva, vinograda i putova, na bunjištima i poljima i svuda gdje ima vapnenca.
Opis:
To je oko 1 m visoka, zeljasta, dvogodišnja biljka, ravna i razgranata. Troperastih listova, sličnim djetelini, s dužom peteljkom, na rubu su nazubljeni. Leptirasti su cvjetovi žuti, i tvore duge zbijene grozdaste cvatove ugodna mirisa. To je aromatična biljka, bez eteričnog ulja. Okus je sluzavo gorak, ljut i opor.
Sadrži:
Oko 4% kumarina, slobodnu melitolsku kiselinu, smolu, tanin, kumarinsku kiselinu, lakton, orto hydroksi-cimetnu kiselinu i melilotal.
Bere se:
Cvate od srpnja do rujna. U srpnju se sabiru vršike s cvjetovima, a lišće još i u kolovozu. Osušena biljka miriše na med. Od 4 kg sirove biljke dobije se 1 kg suhe. Truli se kokotac ne smije trošiti, jer uzrokuje hemoraglju zbog dikumarola koji nastaje truljenjem biljke.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Ublažuje bolove, omekšava tvrde otekline i steže, pa se izvana primjenjuje kao mast i melem. Potiče izlučivanje znoja i mokraće. Homeopatski se uzima protiv migrene, dječjih grčeva u želucu crijevima, krvarenja iz nosa, teškoća pri mokrenju, bolesnih bubrega, bijelog cvijeta u žena, vjetrova, upale i gnojenja očnih kupaka, reume i gihta. Ublažuje bolove i olakšava rastvaranje kod otečenih žlijezda.
U slučaju reume, gihta i reumatične glavobolje treba cvijet kuhati u mješavini od pola vinskog octa i pola vode, pa od toga stavljati obloge na bolna mjesta. Kokotac ne valja prečesto trošiti, jer kumarin u njemu djeluje štetno.
Jedna velika žlica kokotca, poparena s 2,5 dl kipuće vode, Uz dodatak 1 kavske žličice meda, ostavi se da stoji 10 min., i zatim se procijedi. Pije se po 1 mala šalica u toku dana, protiv svih spomenutih bolesti. Kao odvar upotrebljava se za obloge, u slučaju gnojnih rana, upaljenih žlijezda, tvrdih oteklina i reumatično otečenih zglobova, te protiv ispadanja guznog crijeva (prolapsus recti). Za tu svrhu gazu treba namočiti u odvar od 70 g osušena cvijeta kokotca kuhanog 20 min. u 1 l vode.
Maslinovo ulje, u kojemu se na suncu močio kokotac 14 dana, pomaže protiv glavobolje. Parenjem uha čajem kokotca ublažuje bolove uha.Kad se 6 g osušenog lišća i cvijeta kuha s 1 velikom žlicom meda 5 min. u 2 dl vina, dobiva se napitak koji olakšava mokrenje i čisti pluća od sluzi pri nahladi dišnih organa. Pije se po 1 šalica u gutljajima u toku dana.