Nazivi biljke
Familija: Aristolochiaceae
Narodni: Kopitnjak
Latinski: Asarum europaeum
Ljekarski: Folium Asari, Rhizoma, Radix
Engleski: Asarum root
Njemački: Haselwurz
Talijanski: Fegatela
Francuski: La racine d’asaret
Nalazište:
To je biljka vrlo raširena u tamnim listopadnim šumama, osobito bukovim.
Opis:
Visoka je oko 15 cm, zeljasta, trajnog, puzavog korijena (rizoma). Na dugoj peteljci obično izrastu samo dva bubrežasta, srcolika, sjajna lista, između kojih izbije samo jedan, mali, tvrdi cvjetić ljubičaste boje, na kržljavoj peteljci. Biljka mirise na kamfor i biber.
Sadrži:
Oko 1% eteričnog ulja s azaronom, kamfor, sluz, tanin, škrob, gorke tvari, smolu, šećer, organske kiseline i nepoznate glikozide. Eterično je ulje paprenog okusa i terpentinskog mirisa.
Bere se:
Cvate u svibnju, a često već i u travnju. U kolovozu se bere cijela biljka s liscem i zelenim plodovima, a u jesen podanak s korijenom. Suši se na umjetnoj toplini.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Za čaj se 7-8 listića suhe biljke prelije s 2 dl kipuće vode. Korijenja se uzima jedna kavska žličica. Čaj je vrlo dobar za iskašljavanje. Od alkoholature (1:10) uzima se triput dnevno po 20 kapi, razrijeđeno s malo vode. Tinktura ne izaziva povraćanje, koje se javlja, zajedno s proljevom kad se uzimaju veće količine, npr. u čaju. Trovanje uzrokuje azaron iz biljke, a nuspojave i posljedice vrlo su neugodne.
Zato oprez! Kopitnjak potiče mokrenje i znojenje. Liječi od astme, išijasa i gihta, povratne groznice, kašlja i bolesti bubrega. Želi Ii se namjerno postići povraćanje, npr. kod djece koja su pojela nešto otrovno, tada se 2 dl kipuće vode prelije preko 4 g korijena. Pije se toplo, velika žlica jedna za drugom sve dok ne nastupi djelovanje.