Familija: Labiatae
Narodni: Kopriva bijela
Latinski: Lamium album
Ljekarski: Lamii albi herba, flos
Engleski: Blind nettle
Njemački: Taubnessel weisse
Talijanski: Ortica
Francuski: Le lemier blanc
Nalazište:
Raste na sjenovitim mjestima ljudskih naselja, kraj putova, na pr1javim i zapuštenim površinama.
Opis:
To je trajna, oko 50 cm visoka zeljasta biljka, jajastih, po obodu pilastih listova. Prljavo-bijeli cvjetovi tvore pršljenove.
Sadrži:
Sluz, saponozid, tanin, nepoznate heterozide i eterično ulje.
Bere se:
Cvate od travnja do listopada. Za vrijeme cvatnje sabire se cvijet i suši u hladu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Kao alkoholatura upotrebljava se u slučaju lokalnog krvarenja maternice zbog skleroze, bijelog cvijeta, tegoba mokraćnog mjehura i bubrega, kožnih bolesti, slabokrvnosti, upale dišnih organa i staračkog kašlja. U svim tim slučajevima uzima se svaki sat po 30 kapi, razrijeđenih s malo vode. Pomaže i mješavina 100 g tinkture bijele koprive, 50 g običnog sirupa i 25g vode. Pije se svakih pola sata po 1 velika žlica, sve dok krvarenje ne stane.
Sredstvo za reguliranje menstruacije priprema se tako da se 2 velike žlice mješavine od 15 g cvijeta bijele koprive, po 20g kamilice (Flores chamomillae) i virka (Alchemilla vulgaris), paprenog lišća (Polygonum hydropiper) popari s 3 dl kipuće vode, poklopi i nakon 3 sata procijedi. Pije se toplo, polovica ujutro i polovica navečer, prije jela. Jednako se priprema i uzima čaj od ove mješavine: 10 g bijele koprive, po 20 g troskota (Polygonum aviculare), lincure (Gentian a lutea) i preslice (Equisetum arvense), te 30 g virka (Alchemilla vulgaris). To se koristi i protiv bijelog cvijeta.
Protiv gluhoće pomaže ovako pripremljen lijek: 3 velike žlice mješavine od jednakih dijelova bijele koprive, jaglaca (Primula officinalis), dobričice (Glechoma hederacea) i Iazarkinje (Asperula odorata) popare s ½ l vode, dodaju se 2 velike žlice meda i sve ostavi da stoji pol sata. Pije se ujutro i navečer po 1 šalica.