Nazivi biljke
Familija: Umbelliferae
Narodni: Krasuljica
Latinski: Anthriscus cerefolium
Ljekarski: Folia anthrisci cerefolii
Engleski: Cherwil
Njemački: Gartenkerbel
Talijanski: Cerfoglio
Francuski: Le cerfeuil
Nalazište:
Uzgaja se po vrtovima.
Opis:
To je zeljasta, 30-40 cm visoka biljka slična peršinu. Ima žljebastu, člankovitu i šuplju stabljiku. Svjetlo-zeleno lišće dlakavo je, trostruko perasto i nazubljeno. Na dnu peteljka ima širok rukavac kojim obuhvaća stabljiku. Cvjetići prljavo-bijele boje cine kite.
Sadrži:
Mnogo ulja i jedan još neistražen alkaloid chaerophyllin, koji uzrokuje teturanje, proširenje zjenica, proljev i progresivnu uzetost, slično kao kod trovanja ljuljem. Tog alkaloida nema u tzv. jestivoj vrsti (sativum) koju upotrebljavaju kao začin jelima. Upozoravam da ju je teško razlikovati od ostalih vrsta, pa je treba nabavljati samo u ljekarni. Zbog toga je gotovo napuštena kao lijek i ne nalazi se u farmakopeji.
Bere se:
Cvate u lipnju. Za lijek se sabire lišće, u toku cijelog ljeta.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Ako se pomiješaju jednaki dijelovi soka iscijeđenog iz svježeg lišća krosuljice, lazarice (Narcissus pseudonarcissus) i gorke djeteline (Menyanthes trifoliata), pa se u toku 3-4 tjedna uzimaju 2-3 zliice dnevno, to koristi protiv skorbuta, začepljenosti jetre i konsekutivne žutice, liječi bubrege, slezenu, mokraćni mjehur, pomaže protiv povratne groznice, zatvora stolice i hemoroida.
Za čišćenje krvi i liječenje od vodene bolesti iscijedi se sok iz krosuljice i pomiješa s jednakim dijelovima soka od maslačka (Taraxacum officinale), dugog trpuca (Plantago lanceolat ) i stolisnika (Achilea millefolia), pa se dnevno uzimaju 2-3 žličice sa isto toliko vode. Ako dojilji otvrdnu dojke, bol, temperaturu i tvrdoću uklonit ce oblozi iz zgnječenog svježeg lišća.