Herbarium – Kukuruzna svila

-

Nazivi biljke:
Familija: Graminae
Narodni: Kukuruzna svila
Latinski: Zea mays
Ljekarski: Stigmata Maydis
Engleski: Indian corn silk
Njemački: Maishaare
Talijanski: Granturco
Francuski: Les cheveux de mais

Nalazište:

Nalazimo je na poljima kukuruzišta , na vrhu, razvijenog kukuruznog klasa klipa.

- Google oglasi -

Opis:

Kukuruznu svilu ili brkove nije potrebno opisivati, svatko ih poznaje, i mnogi ih skidaju sa ženskih klasova.

Sadrži:

Kukuruzna svila sadrži klorofil, fosfornu kiselinu, masti i druge ljekovite tvari, koagulacioni ili antihemoragični vitamin K, oko 3% saponozida, oko 12% tanina, 4% šećera, 2% masnog ulja, 0,10% eteričnog ulja, encime, oko 3% gume, 2% smole, 0,3% salicilne kiseline, kalijeve i kalcijeve soli.

- Google oglasi -

Bere se:

Kukuruzna svila mora se brati dok klasovi nisu potpuno sazreli, tj., dok su još u mliječnom stanju. Suši se u hladu, na zračnom mjestu. Takva je svila najljekovitija.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Kao čaj odstranjuje pijesak iz mokraće, liječi od bolesti krvnih žila, visokog tlaka i šećerne bolesti. Stišava boli u mokraćnom mjehuru i omogućuje izlučivanje kamenaca iz bubrega. Zbog sadržaja salicilne kiseline ublažuje i reumatične bolove. Liječi također od rahitisa, kašlja i bolova u hrptenjači. Za te se svrhe 1 velika žlica sitno narezane kukuruzne svile kuha 2 minute u 3 dl vode i pije triput dnevno po 1 šalica, poslije jela. Od klica zrelog kukuruza priprema se vrlo hranjivo i ljekovito ulje (Maydis oleum), bogato gliceridima nezasićenih masnih kiselinama, fitosterolima i hiposolubilnim vitaminima, osobito vitaminom A.

Lijek protiv smetnji u bubrezima i mokraćnom mjehuru priprema se tako da se uzmu 3 velike žlice kukuruzne svile, popare s ½ l kipuće vode, pa se to ostavi da poklopljeno stoji 2 sala i zatim se cijedi. Pije se po 1 čaša triput dnevno prije ručka. Lijek protiv upale bubrega i bolesti srčanog mišića priprema se tako da se po 1 velika žlica kukuruzne svile, korijena maslačka (Taraxacum officinale) i metvice barske (Mentha pulegium) smiješa, 3 velike žlice te mješavine popare s ½ l. klpuće vode, pa se to poklopi, ostavi da stoji 2 sata i ocijedi. Pije se po 1 šalica triput dnevno, prije jela. Za liječenje od upale mokraćnih putova smiješa se po 30 (i kukuruzne svile i lista breze (Betula alba) sa po 20 g preslice (liciuisetum arvense), korijena selena (Levisticum officinale) i Njimcna lana (Semen lini). Upotrebljava se kao oba prethodna. Ekstrakt kukuruzne svile treba da napravi ljekarnik. Uzimaju se 2—3 kavske žličice dnevno, prije jela.

Cigarete protiv astme također će napraviti ljekarnik. Treba da se uzme po 20 g kukuruzne svile, lista i cvijeta metvice paprene (Mentha piperita), lista podbjela (Tussilago farfara), tatule (Datura stramonium) i bunike (Hyoscyamus niger), sve dobro promiješa i poprska otopinom kalijeva nitrata (2,5 g : 2 g vode). Puši se 1—2 cigarete dnevno, po potrebi.

Kukuruzna svila zaustavlja krvarenje, jer steže krvne žile. Potiče mokrenje i izlučivanje pijeska iz bubrega i fosfata iz tijela. Upotrebljava se protiv bolesti srca i albuminurije, jer izbacuje bjelančevine iz bubrega. Za 24 sata udvostruči i učetvorostruči količinu mokraće. Može se trošiti dugo, bez straha od štetnog djelovanja.

Stišava boli u slučaju kronične upale mokraćnog mjehura ili kamenaca i pijeska, osobito fosfornog. Treba je brati zelenu, dok je na klasu. Ona s tržnice ne vrijedi. Najbolje djeluje kao odvar od 6 g svile na 200 g vode, procijeđen i zaslađen medom, ili nekuhani čaj od 100 g svile s litrom kipuće vode. Pije se u toku dana.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Mogući problemi sa želucem

Želučane tegobe jedne su od najčešćih problema zbog kojih...

Prirodni ljekovi za kožne alergije

Kožne alergije možete dobiti zbog mnogo razloga. Bilo da...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas