Nazivi biljke
Familija: Umbelliferae
Narodni: Kumin
Latinski: Carum carvi
Ljekarski: Fructus carvi
Engleski: Caraway
Njemački: Kummel echter
Talijanski: Comino
Francuski: Le carvi
Nalazište:
Kao korov raste po livadama, češće planinskim nego nizinskim, ali se za lijek upotrebljava samo u vrtu uzgajana biljka.
Opis:
To je dvogodišnja biljka, visoka 50-90 cm, razgranate stabljike s nekoliko puta perasto urezanim listovima, poredanim u donjem dijelu biljke poput crepova, dok su u gornjem dijelu sitni i razbacani. Cvjetovi su bijelo-ružičasti, a plod sitan, dugoljasto jajasti kalavac. Korijen je vretenast.
Sadrži:
Oko 3-7% eteričnog ulja u kojemu ima oko 60% karvona, oko 30% terpena Iimonena, malo smole, voska, sluzi, oko 12% masnog ulja, oko 20% bjelančevine, oko 8% tanina, celulozu, šećer, boju i kalcijev oksalat. Eterično ulje, koje se dobiva destilacijom s vodenom parom, bistro je, bezbojno ili malo zućkasto. mirise po karvonu.
Bere se:
Cvate u svibnju i lipnju, ponekad i u travnju, prvi medu žitaricama. Cijela je biljka mirisna i aromatična.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Kumin je karminativ i stomahik, pa se kao čaj, aquae carminativae i spiritus carvi, uzima protiv probavnih smetnji, za pospješivanje mokrenja i protiv žučnih bolesti, sam ili u mješavini s drugim biljkama. U većoj količini, zbog eteričnog ulja, djeluje otrovno. Služi i kao začin jelima i pićima.
Protiv nadimanja uzima se 1 g samljevenih plodova kumina dvaput dnevno poslije jela. Kao stomahik i karminativ miješa se s anisom (Fructus anisi), komoračom (Fructus foeniculi), kamilicom (Flos chamomillae), metvicom (Mentha piperita, koprom (Anethum graveolens) i drugim aromatičnim drogama. Ulje kumina uzima se poslije jela, 5-8 kapi u toplom caju od metvice.
Čaj se priprema od iste mješavine tako da se od svake te biljke uzme jednaka količina, npr. po 1 velika žlica, dobro izmiješa, pa se 1 velika žlica te mješavine prokuha 5 min. u 6 dl vode, ostavi da poklopljeno stoji 15 min., i zatim procijedi. Pije se toplo, triput dnevno po 1 šalica, poslije jela. Velika žlica stucanog sjemena kuha se 5 min., u ½ l vode, poklopi i ostavi da stoji još 15-20 min., zatim se procijedi kroz dvostruku gazu i upotrebljava kao klizma radi odstranjivanja plinova i grčeva od nadimanja trbuha.
Već ga Dioskorid spominje kao koristan lijek protiv bolesti bubrega, jer stimulira mokrenje i izlučivanje pijeska i kamenaca iz bubrega i mokraćnog mjehura, uz to pospješuje probavu, a neki smatraju da uklanja sve smetnje maternice, pomaže pri čišćenju rodilja, te da, uzima li se s jelom, jača vid i sluh, cisti pluća od sluzi i rastjeruje kihanje. Stari su u Grci dodavali svim ljekovima radi bržeg djelovanja. Dojiljama pospješuje izlučivanje mlijeka.