Nazivi biljke
Familija: Solanaceae
Narodni: Kužnjak
Latinski: Datura stramonium
Ljekarski: Stramonii folia, semen
Engleski: Nightchade thornapple
Njemački: Stechapfel
Talijanski: Stramonio
Francuski: La pomme epineuse
Nalazište:
Raste i obilno se razmnožava na zapuštenim pašnjacima, ruševinama, buništima i gnojištima.
Opis:
Vrlo razgranata stabljika naraste i do 1 m. Listovi su jajasti, veliki, nazubljenih rubova i sočni. Cvjetovi su bijeli, veliki, zvonoliki i uspravni. U cvijetu je 5 prašnika i 1 tučak. Plod je velik, bodljikav tobolac s mnogo sjemenki. Biljka zaudara.
Sadrži:
Otrovne biljne baze, slične otrovima velebilja, nešto kalcijeva oksalata i 0,30-0,50 hyosciamina, atropina i scopolamina.
Bere se:
Cvate od svibnja do rujna. Lišće se bere bez peteljaka, kad je biljka u punom cvatu. Ako su cvjetovi uveli, lišće se ne ubire . Plod se bere u jesen, kad je zreo. Cijela je biljka otrovna, a osobito listovi i sjemenke, pa je ne smiju brati djeca.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Lišće sjemenke liječe od astme i bolesti živaca. Zbog jake otrovnosti strogo paziti na dozu: smije se uzeti najviše 1/10 g, najbolje obliku tinkture, ali i to samo pod kontrolom ljekarnika. Lišće se stavlja u cigarete, i to 1 g na 10 g duhana, za astmatičare.
Znači trovanja jednaki su kao kod velebilja, samo što se javlja još i glavobolja, sumanutost, gubitak pamćenja, ubrzani puls i disanje, strasne vizije i halucinacije, prestanak stolice i mokrenja. Malo veća doza izaziva komu i smrt. Kao protuotrov daje se sredstvo za povraćanje ili se ispire želudac. Protiv kome daje se jaka kava, čaj, rakija ili vino, a uz to se noge taru grubim ručnikom. Protiv delirija daje se kloroform, ali ne morfin.