Nazivi biljke
Familija: Linaceae
Narodni: Lan
Latinski: Linum usitatissimum
Ljekarski: Semen, oleum lini
Engleski: Linseed
Njemački: Lein echter
Talijanski: Lino
Francuski: Le lin
Nalazište:
Uzgaja se na poljima kao industrijska biljka.
Opis:
To je 40-90 cm visoka jednogodišnja, zeljasta, uspravna, okrugla stabljika, sa sitnim, naizmjenično postavljenim, dugoljastim i kopljastim listovima. Samo jedan cvijet, svijetle, kao nebo modre boje, koji se otvara ujutro a zatvara poslije podne, stoji na svakom vrhu ogranka. Plod je okruglasta čahura s 10sjemenki koje su sjajne, glatke, jajaste i spljoštene. Ispod kozice je bijelkasta ili zelenkasta jezgra sjemenke u kojoj nema škroba nego ulja, a u kori ima mnogo sluzi, koja u vodi nabubri.
Sadrži:
Željezo, kalcij, natrij i fosfor, obilje sluzi, masne droge, glicerida nezasićenih masnih kiselina, cijanogenetskih heterozida koji ublažuju boli, te vitamina.
Bere se:
Cvate u lipnju i srpnju, a sabire se u kolovozu, i to sjeme.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Stvaranje žučnih i bubrežnih kamenaca spriječit ćemo uzimajući dnevno 1 veliku žlicu samljevenih sjemenki. Oblozi za različite upale, čireve, gnojne i tvrde dojke, pripremaju se od 1 kavske žličice lanenih sjemenki, pomiješanih u vrućoj vodi s 1 velikom žlicom repinog ulja (Brasica rap a) tako da se dobije gusta kasa. Tu kasu treba prst debelo namazati na lanene krpe za obloge i zatim priviti na bolno mjesto.
Lanenu kasu pripremamo tako da lanenom brašnu dodajemo, uz neprestano miješanje, kipuću vodu. Kad tako dobijemo rijedak namaz, nalijemo ga na cistu bijelu lanenu krpu i privijemo na čir, urasli nokat, zagnojenu ranu, donji trbuh, spolne organe, prsni kos, npr. u slučaju upale pluća, porebrice i sI.
Laneno brašno ne smije biti starije od 4 mjeseca, a voda za kasu mora biti prokuhana, tako da ne sadrži vapna. Laneno brašno može se pomiješati u kašu i s brašnom od slačice (Sinapis alba), all voda mora biti hladna jer vruća uništava ljekovitost slačice. Da ne bi od slacice nastali mjehuri i rane, treba, čim mjesto pod oblogom počne peci ili boljeti, odmah oblog skinuti i to mjesto namazati čistim lanenim uljem.
Sredstvo protiv jakog zatvora stolice priprema se tako da se 1 velika žlica mješavine jednakih dijelova sjemena lana, anišova (Fructus anisi) i komorača (Fructus foeniculi) kuha 5 min. u 2,5 dl vode, zatim procijedi i doda joj se 1 velika žlica meda. Pije se u toku dana.
Sve ovo sjemenje može se uzimati samljeveno u prah, i to triput dnevno po 1 kavska žličica s malo vode. Lan razmekšava sluz i olakšava njezino izbacivanje, pa se upotrebljava protiv nahlade, kašlja i promuklosti. Sluzav čaj od lanenih sjemenki pomiješan s jednakom količinom poparene (ne kuhane! ) kamilice (Flores chamomillae).