Herbarium – Ljubica

-

Nazivi biljke

Familija: Violaccae
Narodni: Ljubica, Ljubičica
Latinski: Viola odorata
Ljekarski: Violae flos, folia, radix
Engleski: Gardensweet violete
Njemački: Veilchen
Talijanski: Violetta
Francuski: La violette

Nalazište:

Raste po sjenovitim livadama, šumarcima, grmlju, uz plotove i u vrtovima.

Opis:

To je mala proljetna biljka vlaknastog podanka s nadzemnim puzajućim vriježama. Srcoliko lišće, na rubu narovašeno, ima duge peteljke. Mirisni su cvjetovi poljskih ljubica tamnomodri, ponekad bijeli, na dugim peteljkama, a vrtnih ljubica tamnomodro-ljubičasti, veći i još mirisniji.

- Google oglasi -

Sadrži:

Salicilnu kiselinu, alkaloid violin, sličan ametinu, kojega ima u ipekakuani, heterozidnu modru boju, eterično ulje i neke soli.

Bere se:

Cvate od ožujka do svibnja. Korijen se bere rano, na početku proljeća, cvijet kad procvate, a list kad potpuno naraste, dakle ljeti. Najljekovitiji je cvijet.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Posušeno cvijeće liječi od upale grla, dušnika i bronhija, izazvane nazebom, zatim od upale kraj nika, od glavobolje, nesanice, atsme, tuberkuloze, nadimanja, podagre, gihta, kožnih osipa, ospica, šarlaha, škrofula i katara pluća, stimulira znojenje, potiče na povraćanje, čisti krv, taj koji se priprema tako da se 50 g svježeg ili 10 g suhog lišća kuha 5 min. s 1 kavskom žličicom meda u 2,5 dl mlijeka, pa se to ostavi poklopljeno da stoji 15 min., a pije se svaki sat po 1 velika žlica u toku 4-6 tjedana, pomaže osobito protiv hripavca u male djece i protiv nadutosti (meteorizma).

Protiv astme služi čaj od 10 g lista ljubice, poparenog s 2,5 dl kipuće vode, uz dodatak 1 velike žlice meda. Pije se u toku 2-3 tjedna, triput dnevno po 1 šalica. Taj se čaj može primijeniti i kao oblog u slučaju osipa na glavi novorođenčeta, a kod anginoznih upala grla dobro je njime grgljati. Protiv glavobolje priprema se čaj tako da se 1 velika žlica mješavine od 10 g lišća ljubice i 10 g metvice (Mentha piprita) popari s 2,5 dl kipuće vode, ostavi da stoji 10 min. i zatim se procijedi. Pije se triput dnevno po 1 šalica.

- Google oglasi -

Lišće ljubice,kuhano u mlijeku, liječi od katara pluća. Kad 100 g cvijeta ljubice, 1,5 kg kandisa i 1/2 kg meda prelijemo s 1 I kipuće vode, zatim to ostavimo da stoji 12 sati dobro poklopljeno, a nakon toga procijedimo pod pritiskom kroz platno, dobivamo sirup. Po 1 kavska žličica toga sirupa dodaje se šalici čaja od ljubičina lišća, pa se to pije saki sat ili 2 sata po gutljaj, radi omekšavanja sluzi i lakšeg iskašljavanja kod bronhitisa i tuberkuloze, a pomaže i u groznici. Radi izazivanja povraćanja u slučaju otrovanja hranom i sl., kuhat ćemo 20 g cvijeta ljubice u 3 dl vode dok se ne pokuha na polovicu; od toga se svakih 15-30 min. pije po 1velika žlica. To će izazvati i 2-3 stolice.

Cvijet ljubice ukuhan s kandisom i medom kao slatko pomaže i u teškim slučajevima tuberkuloze. Uzima se svaki sat ili 2 sata po 1 velika žlica. Radi lakšeg izbacivanja sluzi kuha se 5 g korijena ljubice u 2 dl vode 5 min., ostavi da stoji 10 min., procijedi i zasladi s 5O g sirupa. Uzima se 5-6 velikih žlica na dan. Brzo i lako dijete će preboljeti ospice, šarlah i sl. ako mješavinu od 1 dkg svježeg ili 20 g suhog cvijeta, lišća ili vriježa ljubice, po 20 g lišća kunice (Achilea millefolium), kadulje (Salvia officinalis), niske vodene metvice (Mentha aquatica) i ¼ kg meda prelijemo s 1,5 I kipućeg mlijeka, zatim ostavimo poklopljeno da stoji 15 min., nakon toga procijedimo i svaki sat dajemo djetetu po 1 veliku žlicu.

Ako se 3 dkg svježeg ili 1 dkg suhog korijena i lišća ljubice kuha ½ sata u 1 I vinskog octa, ili se korijen moči u octu 12 sati pa zatim kuha 10 min., dobiva se sredstvo za obloge koji liječe od gihta i podagre. Samo lišće ljubice, zdrobljeno i privijeno na čelo i zatiljak, liječi od migrene; otekline splašnjavaju kad se njime oblažu, ali, kad se lišće ugrije, treba ga zamijeniti sviježim. Protiv upale bubrega i mokraćnog mjehura djelotvoran je čaj od lOg suhog cvijeta, poparenog s 1 I kipuće vode, a 30 g praška od ljubičina korijena, ako se uzima svaka 2 ili 4 sata, koliko stane na vrh noža, zamjenjuje u svim navedenim slučajevima sirup od ljubice.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Trudnice koje rade više od 25 sati sedmično rađaju manju djecu

Vjerovatnije je da će žene od kojih profesija zahtijeva...

Jin i jang

Energija koju unosimo u organizam određenom vrstom hrane utiče...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas