Nazivi biljke
Familija: Oleaceae
Narodni: Maslina
Latinski: Olea europaea
Ljekarski: Oleum, folia, fructus olivae
Engleski: Olive
Njemački: Olive
Talijanski: Olivo
Francuski: L’olive
Nalazište:
Raste na obalama i otocima južnih mora.
Opis:
To je oko 12m visoko dugogodišnje drvo, vijugavo, krivo i kvrgavo. Plod je jajolika koštunica ili maslina, puna ulja. Najfinije ulje daju nepotpuno zrele masline, još zelene. Od crnih, zrelih, ulje je slabije kvalitete.
Sadrži:
Favonske heterozide, saponozide, oko 3% manitola, pirogalni tanin, šećer, smole i fitosterole. U plodu ima još oko 22% ulja, 5% bjelančevina, pa klorofila, glutanola i voska, a samo ulje sastoji se od 75% oleina, 4-12% linoeina, 7-12% palmitina, 2-4% stearina, zatim miristicina, vitamina A i E, skvalona i ksantofila cijedi i zasladi medom. Pije se ujutro i navečer prije jela. Protiv visokog tlaka pomaže time što širi krvne žile.
Protiv kamenaca i pijeska žučnog mjehura, napada i teškoća u oblasti jetre, uzima se 100-200 g maslinova ulja u toku nekoliko sati, i to ovako: 200 g maslinova ulja, 0;5 g mentola i 1 žumanjak treba dobro izmiješati, a popije se obično u tri obroka. Poslije ulja treba popiti malo crne kave. Protiv takvog napada dobar je i ovaj pripravak: 150-400 g maslinova ulja, 15 g konjaka, 2 žumanjka, 0,25 g mentola ili 50 g jakog čaja od metvice (Mentha piperita).
To treba popiti u 2 obroka: ujutro, da se napad spriječi, a u slučaju napada u razmaku od 1,4-1/2 sata. Lišće i kora masline služe i protiv vrućice u grozničavim stanjima, pod uvjetom da je želudac zdrav. Za tu svrhu treba 50 g lišća ili kore namočiti u 1 I vina. Uzima se prije obroka, tj. prije objeda i večere, po 1 vinska čaša.
Bere se:
Mladi i vršni listovi beru se li proljeće, a masline kad dozrijevaju.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Ljekovito je ulje. Regulira stolicu, pomaže izlučivanje kamenaca iz žuči, služi kao podloga za proizvodnju masti protiv kožnih bolesti, sprečava djelovanje različitih bakterija. Protiv katara bronhija, promuklosti i angine uzima se 10 -15 kapi na kocki šećera, triput dnevno, prije jela. Dobro je i ½ šalice ulja, 1 žumanjak i malo kandisa dobro izmiješati pa uzimati triput dnevno prije jela, a bezuvjetno natašte po 1 žlici.
Protiv zaraznih bolesti uzimaju se po 2 kavske žličice ili jedanput- dvaput dnevno, radi jačanja. Uz to, ulje snizuje temperaturu, stišava grčeve crijeva. Budući da otvara prolaz žuči iz žučnog mjehura i jetre, pomaže protiv žučnog napada. U tu se svrhu uzima 100-200 g svaka 3 sata.
Protiv visokog krvnog tlaka i malarije, uzima se 4 put dnevno. Poslije ulja treba piti malo crne kave, da se ukloni loš zadah iz usta. Rahitičnoj djeci treba dati po 1 kavsku žličicu maslinova ulja poslje jela. Lišće i kora kuhaju se kao čaj protiv vrućice: 50 g lišća ili kore moči se u 1 I vina 3 dana, i nakon toga se ,3-4 dana pije po 1 vinska čaša. Ulje je sedativ, holagogum i laksativ.
Ako se popije veća količina, djeluje kao antidot protiv otrova. Za hranu je najzdravije nepročišćeno ulje, jer se rafiniranjem gube vitamini. U ljekarništvu – kao što je već spomenuto – služi maslinovo ulje za izradu masti, linimenata, flastera i ljekovitih ulja. Protiv zatvora stolice uzimaju se 1-2 velike žlice maslinovog ulja ujutro, natašte, na što se popije malo crne kave. Za čišćenje od žučnog kamenca piju se uzastopce 3-4 dana po 2 žlice ulja prije spavanja. Od maslinova lišća pravi se čaj i ekstrakt.
Za čaj se kuha 20 listova u 3 dl vode dok se ne prokuha na 2 dl, zatim se procijedi i zasladi medom. Pije se ujutru i naveče prije jela. Protiv visokog tlaka pomaže time što širi krvne žile. Protiv kamenaca i pijeska žučnog mjehura, napada i teškoća u oblasti jetre, uzima se 100-200 g maslinova ulja u toku nekoliko sati, i to ovako: 200 g maslinova ulja, 0,5 g mentola i 1 žumanjak treba dobro izmiješati, a popije se obično u tri obroka.
Poslije ulja treba popiti malo crne kave. Protiv takvog napada dobar je i ovaj pripravak: 150-400 g maslinova ulja, 15 g konjaka, 2 žumanjka, 0,25 g mentola ili 50 g jakog čaja od metvice (Mentha piperita). To treba popiti u 2 obroka: ujutro, da se napad spriječi, a u slučaju napada u razmaku od 1,4-1/2 sata. Lišće i kora masline služe i protiv vrućice u grozničavim stanjima, pod uvjetom da je želudac zdrav. Za tu svrhu treba 50 g lišća ili kore namočiti u 1 I vina. Uzima se prije obroka,tj. prije objeda i večere po 1 vinska čaša.
za kamenja vo zolcnata kesa e samo operativen zahvat.Vakvite lecenja ne se preporaclivi,bidejki kanalite na zolcnata kesa se tesni i moze da se zaglavi kamenot pa da dojde do pogolem problem.Ova ko kazuvam od iskustvo.