Herbarium – Medenika

-

Nazivi biljke

Familija: Labiatae
Narodni: Medenika, pčelinjak
Latinski: Mellitis melissophyllum
Ljekarski: Nije u farmakopeji
Engleski: Hanipot
Njemački: Bienensauge
Talijanski: Bocca di lupo
Francuski: La melisse

Nalazište:

Raste u mračnim hrastovim šumama i stjenovitom žbunju na vapnenom tlu.

Opis:

To je vrlo lijepa, do 60 cm visoka dvogodišnja biljko. Bijeložuti ili tamnoružičasti cvjetovi s jarkocrvenim pjegama izlaze iz pazušaca listova na jakoj, zeljastoj, uspravnoj tabljici. Okus je biljke gorak i aromatičan. Kad se osuši, oslohuđa se kumarin, pa tada biljka ugodno miriše. Gornje je lišće dugoljasto eliptično, pri dnu suženo, na obodu nazubljeno kao pila, a na vrhu tubasto.

- Google oglasi -

Sadrži:

Uobičajene mineralne soli i flavonoid. Sadržaj biljke još nije dovoljno ispitan!

Bere se:

Cvate u lipnju i srpnju. Upotrebljavaju se cvjetni vršci. Djeluje slično kao i ostale kumarinske biljke, npr. Lazarkinja (Asperula odorata), kokotac (MeWotus officinalis) i dr.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Pomiješana u jednakim dijelovima s matičnjakom (Melissa officinalis), odoljenom (Valeriana officinalis) i hmeljom (Humulus lupulus), medenika se upotrebljava protiv nesanice, nervoze, histerije i sl., i to tako da se 2 velike žlice mješavine popare s 3 dl kipuće vode, zatim se to poklopi i ostavi da stoji 1 sat, a nakon toga procijedi. Pije se toplo prije spavanja.

Sušenjem se u medeniki stvara kumarin, vrlo ljekovit sastojak, koji pospješuje lučenje mokrače, a zahvaljujući svom antiseptičkom svojstvu ubija različite mikrobe u mokraćnim organima. Čaj vrlo ugodna mirisa i okusa priprema se tako da se 10 g biljke popari s 2 dl kipuće vode, zatim se to poklopi i ostavi da stoji 15 minuta, a nakon toga procijedi. Pije se triput dnevno po 1 šalica poslije jela. Od medenike se pravi i poznata voda za oči. Liječi od upale očnih kapaka. Kao čaj od 20 g biljke poparene s 1 dl kipuće vode služi za ispiranje očiju u slučaju gnojne upale očnih kapaka (Conjuctivitis acuta et purulenta).

- Google oglasi -

Mješavina medenike s jednakim dijelovima sljezova lišća (Althaea officinalis), cvijeta krasuljka (Bellis perennis) i lanenog sjemena (Linum usitatissimum), kuhana 5 min, pa procijeđena, služi za obloge koji omekšavaju otekline. Kokotac (Melilotus officinalis), lazarkinja (Asperula odorata) i medenika, pojedinačno ili kao mješavina, pomažu osjetljivim bolesnicima prenadražena simpatikusa kojima štete sintetički lijekovi protiv nesanice ili za umirenje. Čaj od 20 g biljke poparene s 2 dl kipuće vode može se davati djeci, starcima i bolesnima, triput po 1 šalicu dnevno, poslije jela. Taj čaj regulira i probavu.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Slatki pelin ljekovita biljka protiv virusa, bakterija, parazita, gljivica

Slatki pelin (Artemisia annua) ili kako se u narodu još zove...

Pričate često sami sa sobom? Evo šta to znači!

Dosta razgovaram sama sa sobom. Na taj se način...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas