Nazivi biljke
Familija: Ericaceae
Narodni: Medvetka
Latinski: Arctostaphylos
Ljekarski: Folia uvae ursi
Engleski: Bearberry
Njemački: Barentraube immergrune
Talijanski: Uva orsina
Francuski: Les feuilles de bisserole
Nalazište:
Raste po vapnenom tlu po planinskim šumama, livadama, obroncima i otvorenim sunčanim predjelima.
Opis:
To je mali zimzeleni grm, visok oko 1 m, razgranat. Iz odrvenjelih ogranaka, koji leže na zemlji, izrastu zeljasti, uspravni završeci. Listovi su sitni, lopatasti, kožnati i glatki. Sitni zvonoliki cvjetovi, bijeli i ružičasti, vise u grozdovima. Plod je grimiznocrvena, brašnjava, okrugla boba.
Sadrži:
Oko 15% tanina, klorofila, erikolina, oko 3% ar litina, ursona, metilarbutina, oko 6% galusove kiseline i gorke tvari.
Bere se:
Cvate od travnja do lipnja. List se sabire od svibnja do srpnja, suši kraj peći i sprema na suhom. Od ploda se pravi zdrav i ukusan pekmez. List je najljekovitiji u proIjeće jer tada ima najviše arbutina.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Pri upotrebi treba list zdrobiti, jer kožasta građa otežava ekstrakciju arbutina. Lišće dezinficira mokraćne organe, pa pomaže protiv njihove kronične upale, zatim protiv proširenja prostate i upale mokraćnog mjehura. Uzima se i u slučaju šećerne bol esti i kao sredstvo za čišćenje krvi. Djelotvoran je prašak od lišća. Uzima se dvaput dnevno ujutro i navečer, po pola kavske žličice, s malo vode. Čaj se priprema tako da se 1 velika žlica lišća kuha , 3min. u 4 dl vode, zatim se to ostavi da stoji poklopljeno 15 min., a onda se procijedi. Pije se toplo, triput dnevno po 1 šalica poslije jela.
Organe za mokrenje liječi i mješavina od po 50g lišća medvetke, kadulje (Salvia officinalis) i breze (Betulaallba), cvijeta bijelog sljeza (Althaea officinalis) i poljske preslice (Equisetum arvense). Jednu veliku žlicu te mješavine kuhamo poklopljeno 3-5 min., zatim to ostavimo da stoji 2-3 sata i onda procijedimo. Pije se po 1 šalica 4-6 puta dnevno, bez šećera, poslije jela.
Da bi se još više stimuliralo mokrenje upotrebljava se mješavina od po 50 g medvetke, breze, korijena sladića (Pollypodium vulgare), kukuruzne svile (Zea maydia) i peteljki višanja (Prunus cerassus). Priprema se i uzima kao i predhodni čaj. Jednako se priprema i čaj od po 50 g lišća medvetke, breze, pirevine (Agropyrum, ili Triticum repens) ili zubače (CYnodon dactylon), koji pomaže protiv pijeska i kamenaca u bubrezima.