Nazivi biljke
Familija: Liliaceae
Narodni: Mrazovac
Latinski: Colchicum autumnale
Ljekarski: Colchici bulbus
Engleski: Meadow saffron
Njemački: Herbstzeitlose
Talijanski: Fredolina
Francuski: La colchique
Nalazište:
Raste obilno na vlažnim livadama, i to u jesen.
Opis:
To su svjetloljubičasti, crvenkasto-ljubičasti ili bijeli cvjetovi, 10-20 cm visoki, obuhvaćeni s po 2 uska i šiljata lista približno jednake visine, koji među sobom zatvaraju tobolac s mnogo sjemenki. Kad dozru, sjemenke su tamnosmeđe boje.
Sadrži:
Kolhicin, alkaloide vezane za tanine, kao npr. kolhurnin, heterozid kolhikozid, smole, 12% masnog ulja, 5% šećera, škrob, galusovu kiselinu, bjelančevine i uobičajene mineraine soli.
Bere se:
Tobolci se sabiru u svibnju i lipnju, prije košnje sijena, osuše se na suncu, povade se sjemenke, dokraja posuše i spreme.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Sjemenke se upotrebljavaju kao alkoholatura, od koje se uzima po 15-30 kapi, dvaput dnevno, uz malo vode. Liječi od astme i kronične reume, potič izlučivanje mokraćne kiseline, snizuje krvni tlak. Lukovice služ rotiv bolova u slučaju podagre i išijasa. U 1/2 I 96 po otnog alkohola stavi se 50 g sjemenki mrazovca, da se rnoči dana, uz povremeno mućkanje u toku dana. Zatim se procijedi, a zatim upotrebljava za masažu protiv bolova u križima.
Unutarnja upotreba dolazi u obzir samo uz bezuvjetno savjetovanje s liječnikom, jer je mrazovac kapilarni otrov, jedan od najjačih, pa je najjača terapijska doza 0,004g. Obično se priprema tinktura od samo 2 g na 1 I alkohola. Veća doza izaziva jak proljev, pa u tom slučaju treba odmah prestati s uzimanjem lijeka i potražiti liječnika: otrov kumulira u tijelu, slabo se izlučuje, pa je to tek početak otrovanja.