Herbarium – Odoljen

-

Nazivi biljke

Familija: Valerianaceae
Narodni: Odoljen
Latinski: Valeriana officinallis
Ljekarski: Radix valerianae
Engleski: Fragrant valerian
Njemački: Baldrijan echter
Talijanski: Valeriana
Francuski: La valeriane

Nalazište:

Raste po močvarnim livadama, vlažnim šumama, jarcima, obroncima, šikarama uz potoke, kamenitim stijenama, planinskim rijetkim i sunčanim šumama.

Opis:

To je oko 1 m visoka, razgranata stabljika, s listovima različita oblika, lepezasto perastih i nazubljenih. Pri zemlji je stabljika malo dlakava. Ima kratak podanak. Crvenkasto-bijeli cvjetovi tvore široku metlicu. Neugodna je mirisa. Oko 5 mm dugačak plod ima perjanicu: tako ga vjetar lakše nosi i omogućuje rasplođivanje.

- Google oglasi -

Sadrži:

Jabučnu, mravlju, octenu, kafetaninsku, maslačnu, valerijansku i izovalerijansku kiselinu, eterično ulje, azulen, borneoi, alkaloide hatinin i valerin, heterozide, škrob, glikozu, sluzi, smole, gume i soli. Potreban je izuzetan oprez da se ta biljka ne zamijeni korijenom vrlo otrovne kukute.

Bere se:

Cvate u lipnju i srpnju, a sabire se u proljeće, prije cvatnje, ili u rujnu i listopadu. Upotrebljava se korijen (podanak) sa žilama, i to ne mlađi od 2 godine. Deblji se korijeni razrežu uzdužno i suše na suncu ili na toplom mjestu, a zatim se hermetički zatvore.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Dvije žlice usitnjena korijena odoljena kuhaju se u 2,5 dl vode 5 min., pa pošto to poklopljeno odstoji 2 sata, procijedi se. Pije se toplo, svaka 2 sata po gutljaj, protiv glavobolje, nervoze, navale krvi u glavu, osjećaja straha, melankolije, hipohondrije, nervoznih bolova i stezanja oko srca, grčeva nervoznog želuca, podražaja na povraćanje zbog naduvenosti i sl. Protiv nesanice dobro je pola sata prije spavanja popiti 1 šalicu odoljenova čaja. U svim tim slučajevima djelotvoran je prašak od samljevena suhog korijena. Uzima se 2-3 puta dnevno, koliko stane na vršak noža (1-2 g) u juhi ili vodi.

Isto tako, dobro je (za iste svrhe) 1 veliku žlicu ili 8 g u prah stučenog korijena močiti 12-16 sati u 2,5 dl hladne vode; od toga se 6 puta dnevno (svakih 2,5 sata) uzima po 1 velika žlica. Djeci se daje po 1 kavska žličica ili može se također 3 godoljenova korijena kuhati 5 min. u ½ dl vode, dodati tome 10 g vode od matičnjaka (Melissa officinalis) i uzimati svaki sat po 1 veliku žlicu te mješavine dok se stanje bolesnika ne poboljša.

- Google oglasi -

Poznata mješavina čaja za živce (Species nervinae) sadrži po 30 g korijena odoljena i lišća metvice (Mentha piperita), te 40 g lišća gorke djeteline (Menyanthes trifoliata), 1 velika žlica te mješavine popari se s 2,5 dl kipuće vode, zatim se to ostavi da stoji ½ sata pa se procijedi. Pije se toplo, triput dnevno po 1 šalica nakon jela. Lijek protiv srčanih smetnja ili poremećenog krvnog tlaka priprema se tako da se 1 velika žlica mješavine od 50 g nane, 30 g usitnjenog korijena odoljena i 20 g gorke djeteline (grčice) popari s 2 dl kipuće vode, zatim poklopi, nakon 2 sata procijedi i zasladi medom. Pije se toplo, po 1 šalica ujutro i navečer, poslije jela.

Još je bolja mješavina od po 15 g odoljena, cvijeta gloga (Crataegus oxyacantha), cvijeta despika (Lavandula vera), srdačca (Leonurus cardiaca), kumina (Carumcarvi), komorača (Fructus foeniculi) i 10 g matičnjaka; 3 velike žlice te mješavine popare se s ½ I kipuće vode, zatim se to poklopi i nakon 2 sataprocijedi. Zaslađeno medom pije se u 4 obroka u toku dana. Protiv nesanice treba 1 veliku žlicu mješavine od 30 g odoljena, 40 g hmelja (Humulus lupulus), 15g metvice i 15g rnatičnjaka popariti s 2,5 dl kipuće vode, poklopiti i nakon 2 sata procijediti. Pije se po 1 šalica prije spavanja: Protiv napinjanja i bolova pri mokrenju treba 3 velike žlice mješavine od po 20 g odoljena, brezova lišća (Betula alba), svile kukuruza (Stigmata maydis), vrbove kore (Salix alba) i korijena steže (Potentilla tormentilla) popariti s ½ l kipuće vode, poklopiti i nakon 2 sata procijediti. Pije se 3-4 puta dnevno po 1 šalica poslije jela.

Radi reguliranja menstruacije dobro je 3 velike žlice mješavine od po 20 godoljena, cvijeta bijele koprive (Lamium album), kamilice (Flores chamomillae), paprenog lisca (Polygonum hydropiper) i metvice popariti s ½ l kipuće vode, pa pošto odstoji 2 sata, procijediti. Pije se po 1 šalica nakon jela. Za jačanje očnih živaca i bistrenje rožnice dobro je 10 g usitnjenog korijena odoljena močiti 16sati u 2,5 dl nepatvorena vina, procijediti zatim kroz krpicu i staviti kao oblog na oči preko noći. Tinktura se priprema tako da se 20 g usitnjenog korijena prelije sa 100g razblaženog, 70 postotnog alkohola, zatim se to, dobro začepljeno, ostavi da stoji 14 dana, uz češće mućkanje; nakon toga se procijedi. Uzima se 20-30 kapi na kocki šećera s vodom, najbolje prije spavanja. Eterska tinktura (Tct. valerianae aetherea) pravi se od 20 g korijena odoljena, prelivenog sa 70 g alkohola i 25 g etera (Aether sulphuricus). Daljnje pripremanje i uzimanje lijeka jednako je kao i kod obične alkoholne tinkture (Tct. Valerianae spirituosa).

Obje tinkture treba držati daleko od vatre, na hladnom i tamnom mjestu, dobro začepljene. Preparati od odoljena čaj, kapi ili prah – ne smiju se upotrebljavati uzastopce dulje od 3 tjedna. Kod dugotrajnih i teških bolesti treba nakon tog vremena prekinuti s odoljenom i 2 tjedna uzimati čaj koji se priprema ovako: 1 g rute (Ruta raveolens) popari se s 1 dl kipuće vode u kojoj je 5 min. kuhala 1 velika žlica meda, pa pošto to poklopljeno odstoji 15 min., procijedi se. Popije se, mlako, u dva obroka dnevno, ali polako u gutljajima. Daljnja 3 tjedna pije se u toku dana ovaj čaj: 5 g matičnjaka moči se 12 sati u 2,5 dl bijelog vina, zatim se to kuha 5 min. i procijedi. Pije se toplo. Tek nakon toga pije se opet 3 tjedna čaj od odoljena. Tako se i kod najtežih bolesti postiže uspijeh.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

List mladog oraha i nezreli plod, zdraviji su od zrelog!

Plod oraha, jezgru često koristimo u kuhinji, uz kolače,...

Oprezno sa suhomesnatim proizvodima

Ovo je doba kada su suhomesnati proizvodi u jelovniku...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas