Nazivi biljke
Familija: Pinaceae
Narodni: Omorika, smreka
Latinski: Picea omorica
Ljekarski: Oleum terebinthinae
Engleski: Pančić-spruce
Njemački: Fichte Pančić
Talijanski: Pino selvatico
Francuski: Le pin
Nalazište:
Raste u šumama planinskih predijela.
Opis:
To je crnogorično drvo crvenosmeđe kore, svjetlozelenih, četvorouglatih, šiljastih iglica, poredanih u 2 reda. Veliki, viseći češeri imaju široke, zaokružene ljuske. Cvijet je crvenkasta resa, smolasta mirisa i okusa.
Sadrži:
Željezo, kalcij, kalij i fosfor, smolu, eterično ulje terpen, pinen, silvestren i dr.
Bere se:
Cvate u proljeće. Upotrebljavaju se iglice, koje se beru čitavu godinu, te češeri, koji se beru u jesen
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Za uvarak se 2 kg iglica, ili malih vršika, ili sitno rezanih češera moči u 12 I vode 24 sata, zatim se u istoj vodi 2 sata kuha i na kraju procijedi. Taj se uvarak dodaje vodi za kupanje, koja mora biti zagrijana na 35° C. Nakon 20-30 minuta kupke treba mimo ležati u krevetu 1 sat, a zatim se oprati u hladnoj vodi. To pomaže protiv grudobolje, astme, kroničnog kožnog osipa i čireva, uloga, reume, otvrdnuća mišića i otoka jetre. Protiv znojenja nogu koristi odvar koji se priprema tako da se jednaki dijelovi smrekovih iglica, orahova lišća (Juglans regia), hrastove kore (Cortex quercus) i vrbove kore (Salix alba) moče cijelu noć u vodi, u kojoj se sutradan 1 sat kuhaju. U tom odvaru treba noge triput tjedno močiti po 25 min., a nakon svakog močenja 1 min. hodati bos po vodi.
Astmatičarima i tuberkuloznima pomaže inhaliranje, tj. udisanje para toga uvarka. Oblozi od njega koriste protiv upala vratnih žlijezda, uloga i reume. Živčano bolesni ojačat će ako im se cijelo tijelo omota u vruću plahtu namočenu u tom odvaru. Protiv upale grla grglja se čaj od 3 mlada češera, sitno narezana, kuhana 10 min. u 2,5 dl vode. Ako se taj čaj pije, liječi i jača organe disanja i govora, a pomaže i rad jetre. Dobro je 5 narezanih zelenih češera močiti 24 sata u 1 I vode, zatim u toj vodi kuhati 1/2 sata, procijediti i dodati 4 velike žlice meda, pa opet kuhati oko 1/2 sata. Uzima se svaka 2 sata po 1 velika žlica radi čišćenja krvi, jačanja rekonvalescenata i lakšeg mokrenja. U slučaju tuberkuloze i bolesti kralježnice dobro je prsa i leđa uz kralježnicu mazati uljem od smrekovih češera. To se ulje priprema ovako: Sitno se narežu 4 zelena češ era pa se moče uz povremeno mućkanje 3 tjedna u 1/2 litre konjaka. Zatim se doda 1 I maslinova ulja, dobro izmiješa, i boca začepi vatom. Mjesto češera mogu se upotrijebiti i mladice. Nakon 7 dana to se procijedi, i tako služi za mazanje reumatičnih ili živčano oboljenih mjesta.
Ulje se može uzimati i kao lijek iznutra, per os, i to triput dnevno po 1 kavska žličica u šalici ječmene (Kneippove) sladne kave. Radi ublaživanja grčeva žučnog mjehura i žučnih odvodnih cijevi, ubijanja klica i olakšavanja mokrenja uzima se obično triput dnevno po 20 kapi u vodi. Ako se to ulje upotrijebi za inhaliranje, ono olakšava iskašljavanje kod bronhijalnog katara. Pola žlice smrekova terpentinskog ulja, ulivenog u 1 I kipuće vode, raskužuje i osvježuje bolesničku sobu svojim ugodnim mirisom crnogorice. Kneipp preporuča da rekonvalescenti i plućni bolesnici šeću mrekovom šumom, i da tom prilikom progutaju komadić svježe smrekove smole, veličine zrna graška. To će ih okrijepiti i ojačati.