Herbarium – Pirevina

-

Nazivi biljke

Familija: Graminae
Narodni: Pirevina
Latinski: Repens agropyrum
Ljekarski: Rhizoma graminis
Engleski: Witchgrass
Njemački: Quecke
Talijanski: Gramigna dei medici
Francuski: Le chiendent rampant

Nalazište:

Raste na vlažnim njivama, vinogradima uz živice, kao korov.

Opis:

Iz puzećeg, oko 30 cm dugog korijena izlazi trajna, zeljasta, uspravna stabljika, oko 80 cm visoka. Njezin klas nalikuje na pšenicu ili raž. To je korov koji je teško iskorijeniti u pšenici, raži, kukuruzu i drugom žitu. Listovi su plosnati, tanki i dugi, a cvjetovi, njih 7-8, udruženi su u tanke, uspravne, guste klasove. Okus je biljke otužno sladunjav.

- Google oglasi -

Sadrži:

Oko 8% ugljikohidrata triticina, saponin, 9% sluzi, 7% gume, levuloz, inozitol, dva heterozida vanilina, eterično ulje, 3-5% mineralnih soli, osobito silikata i malata kalija i kalcija. Nema škroba.

Bere se:

Cvate od lipnja do srpnja. Korijen se sabire u jesen, doklegod traje vegetacija. Sitni se korjenčiči odstrane, ostalo dobro opere i suši na toplini, te dobro zatvori.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Dobro je 3 velike žlice sitno narezanog ili stučenog korijena pirevine kuhatipolako, poklopljeno, dok se ne pokuha na polovicu; pije se 6-8 tjedana triput dnevno po 1 šalica poslije jela, radi čišćenja krvi od svih otrovnih sastojaka, plinova, sokova i nečistoća, radi jačanja krvi i umirivanja živaca. Doda li se po 1 velika žlica meda na šalicu, liječi od upale pluća, porebrice, maternice i od groznice, hripavca, hemoroida i teškoća pri mokrenju. To također potiče rad sluznice želuca, crijeva, jetara, slezene i gušterače, uklanja bijeli svijet u žena, zaustavlja krarenje u rodilja, a pomaže i protiv veneričnih bolesti.

Ovu biljku ne valja uzimati dugo jer je ne podnose bubrezi, iako se ponekad preporučuje protiv kamenaca u bubrezima i žučnom mjehuru, protiv upale mokraćnih organa, protiv poteškoća pri mokrenju, protiv žutice, vodene bolesti i hemoroida. Sredstvo protiv artritisa priprema se tako da se 4 velike žlice mješavine od po 30 g rizoma pirevine, zubače (Cynodon dactylon) i 10 g izopa (Hyssopus officinalis) popare s ½ l kipuće vode, zatim se to ostavi da stoji 8 sati, pa se procijedi. Popije se u 3-4 obroka u toku dana toplo. Protiv zatvora stolice koristi čaj koji se priprema tak da se 3 velike žlice mješavine od po 20 g pirevine, oslada (Polypodium vulgare), krkavine (Rhamnus frangula), kamilice (Flores chamomillae) i komorača (Fructus foeniculi) popare 4 dl kipuće vode, zatim se to poklopi, ostavi da stoji 8 sati i onda procijedi. Pije se pola ujutro, a pola navečer prije jela; poslije objeda treba jesti kompot od šljiva ili smokava.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Simptomi i liječenje genitalnog herpesa

Genitalni herpes je seksualno prenosiva infekcija koju uzrokuje herpes...

Liječenje paradentoze na prirodan način

Paradentoza je kronična infekcija koja zahvaća zubno meso i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas