Nazivi biljke
Familija: Solanaceae
Narodni: Pomoćnica
Latinski: Solanum nigrum
Ljekarski: Solani nigri herba, fructus
Engleski: Black nightshade
Njemački: Nachtschatten
Talijanski: Solano nero
Francuski: La morelle schwarzer
Nalazište:
Raste po gnojištima kao korov.
Opis:
To je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta, razgranata, do 50 cm visoka biljka usp ravne stabljike. Jajoliko lišće, po obliku nazubljeno, stoji na peteljkama. Cvjetovi su sitni, bijeli, sakupljeni u grozdaste cvatove. Zreo je plod crna, rjeđe zelena, žuta ili crvena, sočna bobica veličine graška, puna sitnog sjemena. Neugodna je mirisa i ljuta okusa koji izaziva gađenje i povraćanje. Zbog solanina koji sadrži biljka je otrovna.
Sadrži:
Alkaloid solanin, glikoalkaloide solanein i solain, saponozide, tanin, vitamin C, u plodu posebno oko 150 mg % i u listu do 210 mg % vitamina C.
Bere se:
Cvate cijelo ljeto. Upotrebljava se cijela biljka u cvijetu, kao i zreo plod.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Pomoćnica izaziva širenje zjenice, koje je već znak trovanja. Inače liječi od kroničnih bolesti, poremećaja probavnih organa i organa za mokrenje. Radi liječenja jetre i otklanjanja tenezme mokraćnog mjehura treba po 1 veliku žlicu soka iscijeđenog iz svježih zrelih plodova uzeti svakih pol sata. Od tog se soka stavljaju oblozi na čireve, uboje, upaljena mjesta i hemoroide. Sok iz pomoćnice djeluje kao blagi narkotik i sedativ. Protiv bolova u želucu i crijevima, te protiv velikog kašlja, treba velike žlice mješavine od po 40 g pomoćnice i timijana (Thymu serpyllum) i po 10 g lista pitomog kestena (Folia castana vescae) i ploda aniša (Fructus anisi) popariti s ½ I kipuće vode, poklopiti a poslije 1 sat procijediti i zasladiti medom.
Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica. Ako se 100 g osušenog i u prah samljevenog lišća moči 24 sata u 50 g alkohola, zatim prelije s 1 I ulja i na vodenoj pari zagrijava dok alkohol ne ishlapi, a na kraju procijedi i toplo filtrira, dobiva se ulje pomoćnice, kojim se po potrebi mažu opekotine, uboji, čirevi, hemoroidi ianalne fistule. Ljekovita mast protiv različitih upala kože priprema se tako da mješavina od po 25 g pomoćnice, kamilice (Flores chamomillae), kantariona (Hypericum perforatum) i hajdučke trave (Achillea millefolium) sameije u prah na koji se nalije 50 g alkohola, zatim se to ostavi da stoji poklopljeno 24 sata, nakon toga se doda 100 g voska, 100 g lanolina i 700 g svježeg ulja, sve se na vodenoj pari zagrijava i miješa dok alkohol ne ispari, a tada se vruće procijedi i profiltrira.
Pomoćnicu su nekada smatrali jako otrovnom, pa je nisu preporučivali za unutarnju primjenu. Sušenjem gubi djelotvornost, pa je najbolje od svježe biljke odmah načiniti alkoholaturu, koja može stajati. Iscijeđeni je sok najdjelotvorniji kad je biljka potpuno razvijena, što traje kratko vrijeme. Od tinkture se uzima najviše 5-10 g dnevno, tj. dvaput po 2,5-5 g poslije jela, a od soka najviše 30 g dnevno, dvaput po 15 g poslije jela. Tinktura se upotrebljava protiv grčeva želuca i mokraćnog mjehura, a sok protiv napada žučnog mjehura. Pomoćnica sprečava česte polucije u muškaraca, a služi i za opijanje bolesnika prije operacije, te za obloge u slučaju podagre i bolesne jetre.
Ona opija centre motornih i senzitivnih živaca u mozgu i njihove završetke u koži, smanjuju masnoću i pemt u kosi, liječi od svraba, psorijaze i od živčanog svrbeža zadnjeg crijeva. Za vanjsku primjenu služi odvar od lišća pomoćnice, i to protiv svrbeža ženskih spolovila, hemoroida, vanjskih upala, reumatizma i uboja.